17 Սեպտեմբեր 2009 - 15:58 AMT
«Աշխարհում համակարգչային հանցավորության մակարդակը շարունակում է աճել», – այդպիսի կարծիք PanARMENIAN.Net -ին տված հարցազրույցում հայտնել է աշխարհում խոշորագույն հակավիրուսային ընկերություններից մեկի` «Կասպերսկու լաբորատորիա» ընկերության սեփականատեր Եվգենի Կասպերսկին:
Մասնավորապես, նա նշել է, որ ճգնաժամի հետ կապված գնալով ավելի շատ ծառայություններ են տեղափոխվում վիրտուալ ոլորտ, եւ, համապատասխանաբար, ավելի մեծ գումարներ: Իսկ այնտեղ, որտեղ ավելի շատ փող կա, շատ են նաեւ նրանք, ովքեր կփորձեն դրանք գողանալ: «Այժմ շահադիտական նպատակներով «կոտրում են» ոչ միայն համակարգիչները, այլեւ սմարթֆոնները, բանկոմատները, այն ամենը, ինչն իրենից համակարգիչ է ներկայացնում», – նշել է Կասպերսկին:
Այդ առնչությամբ, հակավիրուսային ընկերության ղեկավարը նշել է, որ համակարգչային պաշտպանության միջոցների անհրաժեշտությունը միայն կաճի: «Ուստի նույնիսկ այժմ, ճգնաժամի պայմաններում, մեզ մոտ հակավիրուսային արդյունաբերությունում ամեն ինչ լավ է», – հայտարարել է Եվգենի Կասպերսկին:

«Уровень компьютерной преступности в мире продолжит расти», – такое мнение выразил в своем интервью PanARMENIAN.Net владелец одной из крупнейших антивирусных компаний в мире «Лаборатория Касперского» Евгений Касперский.
В частности, он отметил, что в связи с кризисом в виртуальную сферу переносится все больше сервисов и, соответственно, больше денег. А там, где много денег, там больше и тех, кто попытается их украсть. «Взламывают сейчас в корыстных целях не только компьютеры, но и смартфоны, банкоматы – все то, что является компьютерами как таковыми»,- отметил Касперский.
В связи с этим глава антивирусной компании отметил, что необходимость в средствах компьютерной защиты также будет только расти. «Поэтому даже сейчас, в условиях кризиса, у нас в антивирусной индустрии все хорошо», – заявил Евгений Касперский.