17 Սեպտեմբեր 2009 - 16:09 AMT
Հայաստանի կառավարությունը վերաբաշխում կատարելով ընթացիկ տարվա պետբյուջեում եւ փոփոխելով իր համապատասխան որոշումը, գործադիրը որոշել է կառավարության պահուստային ֆոնդից ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությանը չորրորդ եռամսյակում հատկացնել 13,000.0 հազար դրամ` գյուղական համայնքներում բազմակի օգտագործման անհատական բնակելի տների նախագծերի կատալոգի ստեղծման աշխատանքների կատարման համար:
Ըստ ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանի, միջոցները կուղղվեն մրցույթի կազմակերպմանը, հաշվի առնելով նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը կառուցման եւ կատալոգի հրատարակման գործում: Նա նշել է նաեւ, որ այնտեղ պիտի լինեն նախագծեր, որոնք հասանելի են ոչ միայն միջին խավի, այլմ նաեւ ավելի անապահով շերտերի համար:
Նախարարին հաձնարարվել է մեկամսյա ժամկետում կատալոգի ստեղծման եւ լավագույն առաջարկների ընտրության նպատակով ձեւավորել մրցութային հանձնաժողով: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն առաջարկել է անցկացնել նորմատիվ փաստաթղթերի գույքագրում եւ անհրաժեշտության դեպքում փոփոխել դրանք, որպեսզի բնակիչը, ընտրելով կատալոգում տեղ գտած նախագծերից մեկը, կարողանա առանց բյուրոկրատական քաշքշուկի կատարել հարկ եղած ձեւակերպումները:
Վարչապետը հանձնարարել է քաղաքաշինության նախարարին մեկ ամսվա ընթացքում ձեւավորել մրցութային հանձնաժողով, որը կզբաղվի նախագծերի ընտրությամբ:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Տ.Սարգսյանը հայտարարել էր երկրում կառուցվող մասնավոր տների խառը ճարտարապետական ոճերի հետ եւ հանձնարարել էր ստեղծել պետականորեն հաստատված հատուկ կատալոգ, որը կներառի մասնավոր տների տիպային նախագծեր:

Правительство Армении на заседании в четверг приняло решение внести изменение в бюджет и из резервного фонда правительства выделить Министерству градостроительства 13 млн. драмов на создание единого каталога проектов частных домов.
По словам министра градостроительства Армении Вардана Варданяна, средства будут направлены на организацию конкурса с учетом использования новых технологий в сфере строительства и публикацию каталога. Вместе с тем он отметил, что каталог должен включать проекты, которые будут доступны не только для среднего класса, но и для представителей более низкого слоя.
Со своей стороны премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил необходимость проведения мониторинга нормативных документов и внести в них при необходимости поправки. «Гражданин, который выбрал один из проектов домов, будет освобожден от бюрократической проволочки, связанной с оформлением», – сказал он.
Глава правительства поручил министру градостроительства в месячный срок поручено сформировать конкурсную комиссию по отбору проектов.
Ранее премьер-министр Армении Тигран Саркисян заявил о намерении бороться с разнобоем архитектурных стилей строящихся в стране частных домов, и поручил создать специальный государственно утвержденный каталог, включающий типовые проекты частных домов.