18 Սեպտեմբեր 2009 - 17:29 AMT
Հայաստանում նախատեսվում է բացել Բելարուսի Առեւտրի տուն, սեպտեմբերի 18-ին Մինսկում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Բելառուսում Հայաստանի դեսպսն Օլեգ Եսայանը: Դեսպանի խոսքերով, այդ հարցը կողմերը ակտիվ քննարկում են: Բելառուսի Առեւտրի տան բացումը կնպաստի երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության աճին, ընդգծեց դիվանագետը:
Եսայանը նշեց, որ չնայած համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությանը, երկու երկրների միջեւ դիտվում է ապրանքաշրջանառության դրական ընթացք: «Մենք կարող ենք հաստատել, որ 2008թ. սեպտեմբերից մինչեւ 2009թ. հոկտեմբեր ամիսը ապրանքաշրջանառությունը մեր երկրների միջեւ աճեց 20% եւ կազմեց մոտ 30 մլն. դոլար, իսկ 2009թ-ի առաջին եռամսյակում այն աճեց 23%-ով», ասաց դեսպանը: Նա նշեց նաեւ, որ ապրանքաշրջանառության ավելի քան 80%-ը կազմում են բելառուսական ապրանքները:
Սակայն ապրանքաշրջանառության ներկա ծավալը չի համապատասխանում երկու երկրների իրական կարողությանը: Եսայանի կարծիքով, երկկողմ նախագծերի իրականացումը կարող է նշանակալիորեն նպաստել փոխադարձ առեւտրի ծավալների աճին: «Կարեւորն այն է, որ շատ ձեռնարկություններ հասկանում են, որ եւ այդպիսի հեռավորության վրա կարելի է արդյունավետ համագործակցել»,-նշեց նա, հաղորդում է ԲելաՊԱՆ-ը:
Բելառուսում ստեղծվել եւ հաջողակ աշխատում են հինգ համատեղ ձեռնարկություններ, քննարկվում է Հայաստանում բելառուսական տեխնիկայի նոր հավաքման եւ դրանց համար պահեստամասերի արտադրամասերի ստեղծման հարցը:

18 Сентябрь 2009 - 17:29 AMT
В Армении планируется открыть Торговый дом Беларуси, сообщил 18 сентября на пресс-конференции в Минске посол Армении в Беларуси Олег Есаян. По словам посла, данный вопрос активно прорабатывается сторонами. Открытие Торгового дома Беларуси будет способствовать росту товарообороту между двумя странами, подчеркнул дипломат.
Есаян отметил, что наблюдается положительная динамика товарооборота двух стран, несмотря на влияние глобального экономического кризиса. “Мы можем констатировать, что с сентября 2008 года по сентябрь 2009 года товарооборот между нашими странами вырос на 20% и составил около 30 млн. долларов, а за первое полугодие 2009 года товарооборот вырос на 23%”, – сказал посол. При этом он отметил, что более 80% в структуре товарооборота составляет белорусская продукция.
Однако нынешний объем товарооборота не соответствует потенциалу двух стран. По мнению Есаяна, реализация двусторонних проектов поможет значительно увеличить объем взаимной торговли. “Главное, что очень многие фирмы понимают, что и на таком расстоянии можно эффективно сотрудничать”, – отметил он, сообщает БелаПАН.
В Беларуси созданы и успешно работают пять совместных предприятий, прорабатывается вопрос об открытии в Армении новых сборочных производств белорусской техники и запчастей к ней.