22 Սեպտեմբեր 2009 - 07:57 AMT
Երեւանում ընթանում է Հայաստան-ԵՄ համագործակցության կոմիտեի 10-րդ նիստը, որի շրջանակներում կքննարկվեն հայկական կողմի հետ Եվրահանձնաժողովի խորհրդատվական խմբի համագործակցությանն առնչվող հարցերը, ինչպես նաեւ «Արեւելայն գործընկերություն» եւ Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության նախաձեռնությունները: Բացի այդ կքննարկվեն նաեւ հայ-թուրքական հարաբերություններն ու Լեռնային Ղարաբաղի հարցը: «Այդ հարցերը կքննարկվեն նաեւ այս նիստում, եւ մենք կլսենք, թե ինչպիսին է եվրոպական կողմի պատկերացումը մեր մասին»,-լրագրողներին է ասել էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը:
Հայաստան-ԵՄ համագործակցության շրջանակներում կքննարկվի երկրում մակրոտնտեսական իրավիճակը, այդ թվում ուշադրության կենտրոնում կլինի նաեւ ՀՀ հակաճգնաժամային քաղաքականությունը եւ ԵՄ աջակցությունն այդ գործում, ասել է նախարարը: Ըստ նրա, կքննարկվեն նաեւ բոլոր կարեւոր ոլորտները` էներգետիկա, տարածաշրջանի անվտանգություն, ենթակառուցվածքների զարգացում:
Նախարարը հավելել է նաեւ, որ Հայաստան-ԵՄ համագործակցության շրջանակներում կմշակվի նոր ծրագիր, որոով առանձնակի դեր կհատկացվի Ազատ առեւտրի մասին պայմանագրին, բանակցություններ կսկսվեն եվրոպական կողմի հետ` այդ պայմանագրին միանալու առաջին փուլի կազմակերպման համար:

В Ереване проходит 10 заседание Комитета сотрудничества Армения – ЕС, в рамках которого будут обсуждены вопросы сотрудничества консультационной группы Еврокомиссии с армянской стороной, инициативы «Восточного партнерства» и Европейской политики соседства. Кроме этого без внимания не останутся вопросы Нагорного Карабаха и армяно-турецких отношений. «Эти вопросы будут обсуждаться и на этом заседании, и мы выслушаем, каково представление европейской стороны к ним», – сказал журналистам министр экономики Нерсес Ерицян.
В рамках сотрудничества Армения – ЕС будут обсуждены вопросы макроэкономической ситуации в стране, в том числе в центре внимания будет антикризисная политика, реализуемая Арменией и содействие ЕС в этом вопросе, сказал министр. По его словам, будут также обсуждены все важнейшие сферы: энергетика, безопасность региона, развитие инфраструктур.
Вместе с тем министр добавил, что будет разработана новая программа в рамках сотрудничества Армения – ЕС, в которой особая роль отведена Договору о свободной торговле, по которому будут начаты переговоры с европейской стороной для организации первого этапа присоединению к этому договору.