Համաշխարհային ճգնաժամը, ՌԴ-ի հետ առեւտրի կրճատումն ու դրամական փոխանցումների կրճատումը մեծապես անդրադարձել է Անդրկովկասի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրների տնտեսությունների վրա: Առավելագույն կորուստներն են կրում Հայաստանը, Վրաստանն ու Ղազախստանը: Առավելապես շահավետ պայմաններում են հայտնվել ռեսուրսներով բավական հարուստ, սակայն արտաքին աշխարհից փակ Ուզբեկստանն ու Թուրքմենստանը: Այդ մասին են վկայում Ասիական զարգացման բանկի զեկույցում ներկայացված տվյալները:
Ըստ զեկույցի, 2009թ. միայն առաջին կեսում ՌԴ-ում գտնվող աշխատանքային միգրանտներից դեպի այդ երկրներ փոխանցված գումարները կրճատվել են մոտ 25,5 տոկոսով: «Քանի որ այդ փոխանցումները մի շարք երկրների գլխավոր եկամուտն են կազմում, ապա դա բացասաբար է անդրադարձել ներքին սպառման վրա եւ խախտում է վճարային բալանսը»,-ասել են բանկի փորձագետները:
Ընթացիկ տարում Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2009թ. ամենից կտրուկ կնվազի տարածաշրջանում` 9,9 տոկոսով, կանխատեսում են բանկի փորձագետները: Ավելի վաղ նրանք կանխատեսում էին 0,5 տոկոսի աճ:
Վնասված ենթակառուցվածքներ, անկում ապրող արտահանում, արտերկրից փոխանցումների ցածր մակարդակ, ներդրումների եւ վարկավորման անկում է գրանցել բանկը Վրաստանում: 2009թ. նախկինում կանխատեսած 2,5 տոկոսի փոխարեն ՀՆԱ-ն այդ երկրում կնվազի 4 տոկոսով:
1 տոկոսով կնվազի Ղազախստանի ՀՆԱ-ն, գտնում են ԱԶԲ-ում: Չնայած նավթի ու գազի պահանջարկին աշխարհում, նվազեցվել են կանխատեսումները նաեւ Ադրբեջանի համար` 3 տոկոս աճ 8-ի փոխարեն: Ղրղզսատնում աճը 4 տոկոսից իջեցվել է 1 տոկոսի, Տաջիկստանում` 3-ից մինչեւ 0,5 տոկոսի, Թուրքմենստանում` 10-ից մինչեւ 8 տոկոսի: Անփոփոխ են մնացել կանխատեսումներն Ուզբեկստանի համար` ՀՆԱ-ի 7 տոկոս աճ ընթացիկ տարում:

22 Сентябрь 2009 - 08:43 AMT
Последствия мирового кризиса, сокращение торговли с Россией и денежных переводов от находящихся там мигрантов сильно отразились в 2009 г по экономике Закавказья и Центральной Азии. Наибольшие потери несут Армения, Грузия и Казахстан. В наиболее выигрышном положении оказались богатые ресурсами, но достаточно закрытые от внешнего мира Узбекистан и Туркмения. Об этом свидетельствуют данные, опубликованные в докладе Азиатского банка развития (АБР).
Согласно докладу, сумма отправленных из России средств от мигрантов в государства этого региона упали примерно на 25,5% только в первой половине 2009 г. «Поскольку такие переводы – главный источник дохода для ряда стран, то это негативно повлияло на внутреннее потребление и подрывает платежные балансы»,- констатируют эксперты банка.
В текущем году ВВП Армении сократится в регионе наиболее резко – на 9,9%, прогнозируют эксперты банка. Ранее они предсказывали стране рост в 0,5 %.
Поврежденную инфраструктуру, падающий экспорт, низкий объем переводов из-за границы, падение капиталовложений и кредитования отмечает банк в Грузии. В 2009 году вместо ранее предсказанного роста в 2,5 % ВВП там упадет на 4 %.
На 1 % сократится и ВВП Казахстана, полагают в АБР. Несмотря на неплохой мировой спрос на нефть и газ, снижены прогнозы для Азербайджана – прирост в 3 % вместо 8%. В Киргизии оценка понижена с 4% до 1%, в Таджикистане – с 3% до 0,5%, в Туркмении – с 10% до достаточно солидных 8%. Неизменным оставили эксперты банка прогноз для Узбекистана – 7% роста ВВП в текущем году.