Համաշխարհային ճգնաժամը, ՌԴ-ի հետ առեւտրի կրճատումն ու դրամական փոխանցումների կրճատումը մեծապես անդրադարձել է Անդրկովկասի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրների տնտեսությունների վրա: Առավելագույն կորուստներն են կրում Հայաստանը, Վրաստանն ու Ղազախստանը: Առավելապես շահավետ պայմաններում են հայտնվել ռեսուրսներով բավական հարուստ, սակայն արտաքին աշխարհից փակ Ուզբեկստանն ու Թուրքմենստանը: Այդ մասին են վկայում Ասիական զարգացման բանկի զեկույցում ներկայացված տվյալները:
Ըստ զեկույցի, 2009թ. միայն առաջին կեսում ՌԴ-ում գտնվող աշխատանքային միգրանտներից դեպի այդ երկրներ փոխանցված գումարները կրճատվել են մոտ 25,5 տոկոսով: «Քանի որ այդ փոխանցումները մի շարք երկրների գլխավոր եկամուտն են կազմում, ապա դա բացասաբար է անդրադարձել ներքին սպառման վրա եւ խախտում է վճարային բալանսը»,-ասել են բանկի փորձագետները:
Ընթացիկ տարում Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2009թ. ամենից կտրուկ կնվազի տարածաշրջանում` 9,9 տոկոսով, կանխատեսում են բանկի փորձագետները: Ավելի վաղ նրանք կանխատեսում էին 0,5 տոկոսի աճ:
Վնասված ենթակառուցվածքներ, անկում ապրող արտահանում, արտերկրից փոխանցումների ցածր մակարդակ, ներդրումների եւ վարկավորման անկում է գրանցել բանկը Վրաստանում: 2009թ. նախկինում կանխատեսած 2,5 տոկոսի փոխարեն ՀՆԱ-ն այդ երկրում կնվազի 4 տոկոսով:
1 տոկոսով կնվազի Ղազախստանի ՀՆԱ-ն, գտնում են ԱԶԲ-ում: Չնայած նավթի ու գազի պահանջարկին աշխարհում, նվազեցվել են կանխատեսումները նաեւ Ադրբեջանի համար` 3 տոկոս աճ 8-ի փոխարեն: Ղրղզսատնում աճը 4 տոկոսից իջեցվել է 1 տոկոսի, Տաջիկստանում` 3-ից մինչեւ 0,5 տոկոսի, Թուրքմենստանում` 10-ից մինչեւ 8 տոկոսի: Անփոփոխ են մնացել կանխատեսումներն Ուզբեկստանի համար` ՀՆԱ-ի 7 տոկոս աճ ընթացիկ տարում:

The global crisis, reduction of trade with Russia and remittances from migrants living in Russia have had a heavy impact on the economy of Transcaucasia and Central Asia in 2009. Armenia, Georgia and Kazakhstan have had the greatest losses.
Rich in resources, but rather closed for the outside world Uzbekistan and Turkmenistan are in the most favorable conditions. This data was provided by the report of Asian Development Bank (ADB).
According to the report, the amount of transfers from migrants in Russia to the region fell by about 25.5 percent over the first half of 2009. “Since these transfers are the main source of income for some countries, it will have negative impact on domestic consumption and undermines the payment balances,” experts of the bank say.
This year, Armenia’s GDP will drop by 9.9 per cent, which is the highest decline in the region, the ADB experts forecast. Previously, they predicted 0.5 per cent of growth to the country.
ADB observes underdeveloped infrastructure, falling exports, low volume of remittances from abroad, falling investment and crediting in Georgia. In 2009, instead of previously predicted 2.5 per cent growth GDP will fall by 4 per cent.
GDP of Kazakhstan will likely to shrunk by 1 per cent, ADB reports.
Despite a good global demand for oil and gas, decline is also forecasted for Azerbaijan: 3 per cent growth instead of 8 per cent of expected.
In Kyrgyzstan instead of expected 4 per cent of growth , 1 per cent is forecasted, in Tajikistan – instead of 3 per cent – 0,5 per cent, in Turkmenistan – instead of 10 per cent – fairly respectable 8 per cent.