22 Սեպտեմբեր 2009 - 10:07 AMT
Վերջերս կայացավ «Հարավ-կովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գիտատեխնիկական խորհուրդը` «Ճանապարհի կադրային ներուժի ամրացում» թեմայով, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը: Խորհուրդի շրջանակներում ընկերության պատասխանատու ղեկավարության կողմից քննարկվեցին արդյունավետ արտադրանքի ղեկավարման եւ աշխատանքային ռեսուրսների օգտագործման մասով ներդրումների ծրագրերի իրականացմանը, արտադրամասում աշխատանքային պայմանների պահպանմանը, արտադրության կառավարման համակարգային միջոցներին առնչվող խնդիրներ եւ ՀԿԵՈՒ ՓԲԸ-ի սոցիալ-կադրային քաղաքականության այլ ուղղությունները:
Խորհրդի մասնակիցները հատուկ ուշադրություն դարձրեցին անընդհատ կրթության եւ կադրերի պատրաստման հարցերն: Վերջինիս հետ կապված ընկերության կողմից ներկայացվեցին այսօր իրականացվող նախագծերը եւ ծրագրերը: Դրանց թվում` Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանի հետ համատեղ Կորպորատիվ կառավարման դպրոցի` «Առաջնորդների դպրոցի» հիմնադրումը, Պետական ճարտարագիտական համալսարանի եւ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի համագործակցության վերաբերյալ պայմանագրի ստորագրումը:
«Այսօր Հայաստանի երկաթուղում աշխատում է շուրջ 4300 մարդ: Ներկայացնելով մեզ, որպես համազգային տրանսպորտային ընկերություն` պետք է հասկանանք, որ կադրերը որոշում են ամեն ինչ: Եւ շնորհիվ մեր կադրային ներուժի, մենք լավ արյունքների հասանք, չնայած համաշխարհային ճգնաժամին: Արտահանման եւ արտադրանքի անկման պայմաններում, այսօր մենք աշխատում ենք 2008թ-ի մակարդակով»,- ասել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Շեվկեթ Շայդուլինը:
ՀԿԵՈՒ ՓԲԸ-ն հանդիսանալով ՌԵՈՒ ԲԲԸ-Ին 100-րդ դուստր ձեռնարկությունը` Հայաստանի երկաթուղու կոնցեսիոներն է: Կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի, եւս 10 տարի երկարացման ժամկետով աշխատանքի առաջին 20 տարուց հետո, փոխադարձ համաձայնությամբ:

22 Сентябрь 2009 - 10:07 AMT
На днях состоялся научно-технический совет ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» на тему «Укрепление кадрового потенциала дороги», сообщает пресс-служба компании. В рамках совета ответственными руководителями компании были обсуждены вопросы реализации инвестиционной программы в части эффективного управления производством и использования трудовых ресурсов, условий охраны труда на производстве, проблемы системных мер по управлению производством и другие направления кадрово-социальной политики ЗАО «ЮКЖД».
Особое внимание участники совета уделили вопросам непрерывного обучения и подготовки кадров. В связи с последним были представлены проекты и программы, реализуемые сегодня компанией в данном направлении. Среди них – учреждение совместно с Российско-Армянским (Славянским) университетом Школы корпоративного управления «Школа лидерства», подписание договоров о сотрудничестве с Государственным инженерным университетом, а также с Американским университетом Армении.
«Сегодня на железнодорожном транспорте Армении работает порядка 4300 человек. Позиционируя себя как общенациональная транспортная компания, мы должны понимать: кадры решают все. Именно благодаря нашему кадровому потенциалу мы добились неплохих результатов, несмотря на мировой кризис. При спаде экспорта и производства сегодня мы работаем на уровне 2008 г., что стало возможным лишь при минимизации затрат и повышении эффективности во времени нашими сотрудниками», сказал генеральный директор компании Шевкет Шайдуллин.