22 Սեպտեմբեր 2009 - 11:26 AMT
Հայաստանի Կառավարությունը վերջին 7-8 տարիների ընթացքում քիչ ուշադրություն է դարձրել տեղական արտադրության խթանմանը, կարծում է Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: «Երկար ժամանակ է վատնվել տեղական արտադրությունը պատշաճ մակարդակի վրա բարձացնելու վրա», – ասաց նա: Նրա խոսքերով վերջին 7 տարիների ընթացքում Հայաստանի բնակչությունը ներդրել է տեղական արտադրության զարգացման մեջ շուրջ 30 միլիարդ դոլար, ինչի արդյունքում տեղական շուկայում սպառվել է ընդհանուր առմամբ 15 միլիարդ դրամի արտադրանք: Վերջինիս հետ կապված նա նշեց, որ եթե Կառավարությունը վարեր քաղաքականություն, որն ուղղված լիներ տեղական արտադրության զարգացման վրա, ապա Հայաստանում զարգացման բարձր մակարդակի վրա կգտնվեր արդյունաբերությունը` համալրված ապրանքատեսակների մեծ բազմազանությամբ, որոնք հարկավոր չէր լինի փոխարինել ներմուծված ապրանքատեսակներով:
«Ժամանակակից նոր մարտահրավերները, մասնավորապես հայ – թուրքական սահմանի բացումը, թույլ կտան արմատապես փոփոխել հայրենական ապրանքատեսակների նկատմամբ կառավարության կողմից վարվող տնտեսական քաղաքականությունը», – հայտարարեց Սաֆարյանը: Նրա խոսքերով` դա ազդակ կհանդիսանա, որպեսզի հասկացվի, թե ինչպիսի բացթողումներ են եղել:

22 Сентябрь 2009 - 11:26 AMT
Правительство Армении за последние 7-8 лет уделяло мало внимания стимулированию местного производства, считает председатель Союза отечественных товаропроизводителей Вазген Сафарян. «Было упущено много времени, чтобы поднять местное производство на должный уровень», – сказал он. За последние 7 лет, по его словам, население Армении инвестировало на развитие местного производства порядка 30 млрд. долларов, в результате чего на местном рынке было реализовано продукции на общую сумму в 15 млрд. драмов. В связи с этим он отметил, что если бы правительство вело политику, нацеленную на развитие местного производства, в Армении была бы хорошо развита промышленность с наличием большого разнообразием товаров, которые не пришлось бы заменять импортируемой продукцией.
«Новые вызовы современности, в частности открытие армяно-турецкой границы, позволят изменить проводимую правительством экономическую политику в отношении стимулирования местного производства коренным образом», – заявил Сафарян. По его словам, это будет импульсом к тому, чтобы разобраться в том, какие упущения были сделаны.