22 Սեպտեմբեր 2009 - 12:52 AMT
Միջազգային կառույցներից ստացված դրամական միջոցների մի մասը պետք է ուղղել արդյունաբերական արտադրանքի զարգացմանը, կարծում է Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: Նա հիշեցրեց, որ համաշխարհային ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում Հայաստանի ՀՆԱ անկումը վերջին ութ ամիսների արդյունքով անկում է ապրել 18.5 տոկոսով, որում զգալի մաս է կազմում շինարարությունը, «դա վկայում է այն մասին, որ համաշխարհային ֆինանսա – տնտեսական ճգնաժամը մեծ ազդեցություն է թողել Հայաստանի տնտեսության վրա»: «Կառավարությունն իհարկե ձեռնարկել է որոշակի քայլեր` ուղղված տեղական արտադրության խթանմանը, բայց այդ միջոցների զգալի մասը ուղղվել է շինարարության տեմպերի պահպանմանը: Այդուամենայնիվ, այս ոլորտում անկումը վերջին ութ ամիսների արդյունքում կազմել է 50-55 տոկոս»,- նշեց նա: Սաֆարյանն ասաց, որ 2008թ-ին շինարարության ոլորտում իրացվել է 840 միլիարդ դրամ եւ հավելեց, որ հիմնական ուշադրությունը պետք է սեւեռել արդյունաբերական արտադրությանը: «2008թ-ին ՀՆԱ շինարարության չափաբաժինը կազմել է 22-23 տոկոս, ինչը չափազանց քիչ է: Ճգնաժամի պայմաններում արդյունաբերական շինարարության ծավալները կրճատվել են 10-11 տոկոսով եւ տարվա վերջին Հայաստանից արտահանված արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կկազմի 550-600 մլն դոլար», – նշեց նա:
Այս պայմաններում, ըստ Սաֆարյանի, անհրաժեշտ է մշակել արդյունաբերական զարգացման կոնցեպցիա: «Այս առումով արդեն ձեռնարկվել են քայլեր եւ Հանրային Խորհրդում արդյունաբերության զարգացման քաղաքականությունը պետք է դառնա առանցքային հարց: Քանի որ առանց արդյունաբերական արտադրության Հայաստանը չի կարողանա ապահովել աշխատատեղեր եւ ապրանքատեսակների այնպիսի արտադրություն, որը թույլ կտա ապահովել բյուջետային մուտքեն առանց սեզոնային տատանումներից կախումների», – ասաց Հայրենական արտադրողների միության նախագահը:

Part of financing provided by international structures should be allocated to industrial production development, Head of RA Manufacturers’ Union Vazgen Safaryan believes.
He reminded that during 8 months of crisis, 18.5% GDP slump was registered in Armenia. GDP in Armenia is mostly comprised of construction, which proves that ” world financial crisis seriously affected RA economy.”
”The Government undertook some steps to stimulate local production, yet the majority of means was allocated to preserve the existing construction rate. Still, the slump in construction sphere comprised 20-55% during 8 months,” he noted. According to Safaryan, AMD 840 billion was invested in construction in 2008. ” Industrial production share of GDP comprised 22-23% in 2008. In crisis circumstances industrial production volumes decreased to 10-11%. By the end of 2009 the export will comprise around $550-600 million.”
Vazgen Safaryan believes that industrial production concept should be developed in Armenia. ”We already undertook some steps towards resolving the issue, as without industrial production Armenia will be unable to provide jobs and product production to supply inland revenues regardless of economy fluctuations or seasonal conditions,” Head of RA Manufacturers’ Union stated.