22 Սեպտեմբեր 2009 - 13:22 AMT
Ըստ օպերատիվ տեղեկանքի, որ ներկայացրել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գնացքների երթեւեկության անվտանգության գծով գլխավոր ռեվիզորի աշխատակազմը, 2009թ. 8 ամսում խոտանի քանակը ՀԿԵՈւ-ում կրճատվել է 46 միավորով` 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Ըստ հաղորդագրության, եթե 2008թ. գրանցվել է խոտանի 215 դեպք, ապա 2009թ. դրանց քանակը նվազել է, հասնելով 169-ի: Ընդ որում խոտանի շատ դեպքեր, որ գրանցվել են 2008թ., չեն գրանցվել տվյալների գրանցման համապատասխան համակարգի բացակայության պատճառով:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գնացքների երթեւեկության անվտանգության գծով գլխավոր ռեվիզոր Լեւոն Հակոբյանի վկայությամբ, խոտանի կրճատումն երկաթուղում անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված ընկերության մասնագետների ակտիվ աշխատանքի արդյունքն է: «Գնացքների երթեւեկության անվտանգությունը ՀԿԵՈւ-ի գործունեության գերակա ուղղությունն է: Մենք կանոնավոր կերպով դիտարկում ենք երկաթուղու անվտանգության վիճակը եւ միջոցներ ենք ձեռնարկում խոտանը կանխելու համար: Ակնհայտ է, որ խոտանի կրճատումը կանոնավար բնույթ է կրելու»,-ասել է նա:
«ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ն, լինելով «ՌԵՈւ»-ի 100-րդ դուստր ձեռնարկությունը, հանդիսանում է Հայկական երկաթուղու կոնցեսիոները: Հավատարմագրային կառավարման ժամկետը 30 տարի է` աշխատանքի առաջին 20 տարուց հետո կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ եւս 10 տարով երկարացնելու իրավունքով:

Согласно оперативной справке, предоставленной аппаратом главного ревизора по безопасности движения поездов ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», за 8 месяцев 2009 г. количество браков на железной дороге сократилось на 46 единиц по сравнению с аналогичным периодом 2008 г., сообщает пресс-служба компании.
Согласно сообщению, если в 2008 г. было зафиксировано 215 случаев брака, то в 2009 г. их количество снизилось до 169. При этом многие случаи браков, имевших место в 2008 г., не были зафиксированы из-за отсутствия соответствующей системы фиксирования данных.
По свидетельству главного ревизора по безопасности движения поездов ЗАО «ЮКЖД» Левона Акопяна, сокращение количества браков является результатом активной работы специалистов компании по повышению безопасности на железной дороге. «Безопасность движения поездов – приоритетное направление деятельности ЮКЖД. Нами регулярно проводится мониторинг состояния безопасности на железной дороге и предпринимаются меры для предотвращения браков. Очевидно, что сокращение их количества будет носить регулярный характер», – отметил он.