22 Սեպտեմբեր 2009 - 13:42 AMT
Հայ-թուրքական սահմանի բացման պայմաններում Հայաստանը պետք է մտածի նաեւ այլընտրանքների մասին, գտնում է Հայաստանի Հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանն այն իրավիճակում է, երբ հայկական ապրանքները հիմնականում տեղափոխվում են Վրաստանի տարածքով, իսկ վերջինս վարում է բավականին կոշտ գնային քաղաքականություն Հայաստանի հանդեպ` առավել բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով Ադրբեջանի համար: Այս համատեքստում, ըստ Սաֆարյանի, ապրանքների փոխադրումը Եվրոպա Թուրքիայի տարածքով կիրականացվի առավել բարենպաստ պայմաններում: «Սակայն, որպեսզի Թուրքիան չչարաշահի մենաշնորհատերի իր իրավունքը, պետք է միաժամանակ մտածել այլ հաղորդակցային ուղիների մասին, մասնավորապես` անհրաժեշտ է արագացնել Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարությունը»,-նշել է նա:
Այս կապակցությամբ նա հավելել է նաեւ, որ հայ-թուրքական բանակցությունները պետք է ձեւավորվեն առանց նախապայմանների: «Եթե մեր ԱԳՆ-ն չկարողանա չեզոքացնել այդ պայմանները, մենք պետք է հասնենք նրան, որ Թուրքիայում լինեն հայկական բազաներ, մասնավորապես, նավահանգիստներ, որտեղ մենք կկարողանանք բեռնաթափել հայկական ապրանքները եւ առանց մաքսի տեղափոխել դրանք Հայաստան»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է այնպիսի նախագծերն, ինչպիսն Nabucco-ն է, ըստ Սաֆարյանի, դրանք եւս պետք է դիտարկվեն որպես հաղորդակցային այլընտրանք:

В условиях открытия армяно-турецкой границы Армения должна также думать о других коммуникационных альтернативах, считает председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян. По его словам, Армения находится в той ситуации, когда армянские товары в основном транспортируются через Грузию, а последняя проводит достаточно жесткую ценовую политику в отношении Армении, создавая при этом более благоприятные условия для Азербайджана. В этом контексте, по мнению Сафаряна, транспортировка товаров через Турцию в Европу будет реализовываться в более благоприятных условиях. «Однако, чтобы Турция не злоупотребляла своим правом монополиста, необходимо одновременно думать об альтернативных коммуникационных путях, в частности – ускорить строительство железной дороги Иран-Армения», – отметил он.
В связи с этим он также добавил, что армяно-турецкие переговоры должны формироваться без предусловий. «Если эти условия наше Министерство иностранных дел не сможет нейтрализовать, мы должны достичь того, чтобы в Турции были армянские базы, в частности порты, где мы сможем разгружать армянские товары и без пошлин перевозить их в Армению», – добавил он.
Что же касается таких проектов, как Наббуко, то, по мнению Сафарян, они также должны рассматриваться в качестве коммуникационной альтернативы.