22 Սեպտեմբեր 2009 - 13:59 AMT
Հայաստան ներկրված ամերիկյան «CAT» ֆիրմայի ճանապարհաշինարարական մեքենան առաջին անգամ փորձարկվեց Կոտայքի մարզի Արամուս գյուղում, հաղորդում է Հայաստանի Տրանսպորտի եւ կապի նախարարության մամլո ծառայությունը:
Մեքենայի փորձարմանը մասնակցում էին ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը եւ ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարարԱրմեն Գեւորգյանը:
Նախարար Գ.Սարգսյանը նշեց, որ Հայաստանում նման մեքենա առաջին անգամ է շահագործվում եւ առաջիկայում նախատասվում է եւս մեկը ներկրել Գերմանիայից:
Մեքենայի առավելությունն այն է, որ եղած ճանապարհային ծածկը մինչեւ 60 սմ խորությամբ փորում, տեղում մշակում եւ բերում է միասեռ զանգվածի, որը տեղադրվում է տվյալ ճանապարհահատվածը հավասարեցնելուց հետո: Դրանից հետո նոր դրվում է վերջնական ասֆալտի շերտը: Արդյունքում, ըստ մասնագետների հաշվարկների, 40 տոկոսով կրճատվում է ընդհանուր ծախսերը:
Տրանսպորտի նախարարը տեղեկացրեց, որ մեքենան օգտագործվելու է հանրապետության ճանապարհների վերանորոգման համար:

Ввезенная в Армению дорожно-строительная машина американской компании “CAT” впервые прошла испытание в селе Арамус области Котайк, сообщает пресс-служба Министерства транспорта и связи Армении.
На испытании машины присутствовали министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян и заместитель премьер-министра Армении, министр территориального управления Армен Геворгян.
Саркисян отметил, что испытание подобной машины в Армении проводится впервые, а также планируется еще одну ввести из Германии.
Как отмечается в сообщении, преимущество данной машины состоит в том, что она вскапывает до 60 см поверхности дороги, перерабатывает ее в однородную массу, которая затем покрывает данный участок дороги после его выравнивания. Затем, согласно сообщению, выкладывается окончательный слой асфальта, что позволяет до 40% сэкономить общие расходы по ремонтированию дорог.