22 Սեպտեմբեր 2009 - 14:22 AMT
2009թ. սեպտեմբերի 21-ին Sukhoi Superjet 100 N95003 ինքնաթիռը վայէջք կատարեց Ժուկովսկ ք. «Ռամենսկու» օդակայանի թռիչքուղու վրա, որտեղ «Քաղաքացիական Սուխոյի ինքնաթիռների» ընկերության Թռիչքափորձարկման համալիրում կշարունակի հավաստագրված թռիչքային փորձարկումների ծրագրի իրականացումը:
Բարձր լեռնային պայմաններում փորձարկումների ծրագիրը իրականացվում էր Գյումրի քաղաքի Շիրակ օդանավակայանում, որը գտնվում է լեռնային վայրում 5000 ֆուտ բարձրության վրա (1524մ.): Այն կառուցվել է 1961 թ-ին, 2007 թ-ին նորացվել է, որից հետո ստացել ICAO առաջին կարգի հավաստագիրը: Օդանավակայանի առանձնահատկությունը նրանում է, որ այն բոլոր կողմերից շրջապատված է լեռներով, այդ պատճառով թռիչքը եւ վայրէջքը հնարավոր է միայն հարավային կողմից: Թռիչքուղու երկարությունը` 3220 մետր է, իսկ լայնությունը` 45 մ.:
Փորձարարական թռիչքներն ապացուցեցին թռիչքավայէջքային բնութագրերը եւ ցուցադրեցին բարձր լեռնային պայմաններում հավաստագրման ենթակա ինքնաթիռի համակարգերի համապատասխանությունը: Այդ թռիչքների կատարումները կապահովվեն ինքնաթիռների անվտանք շահագործումն օդանավակայաններից, որոնք գտնվում են 3300 մետր բարձրության վրա: Հաղորդում է «ԳՍՍ» ընկերության մամլո ծառայությունը:
Հավաստագրման ծրագիրը SSJ100 SN 95003 ինքնաթիռներով կատարեց ԳՍՍ ՓԲԸ անձնակազմը` ավագ փորձարկող օդաչու Ալեքսանդր Յաբլոնցեվի, փորձարկող օդաչու Վադիմ Շիրոկիխի կազմով` ԱՌ ՄԱԿ-ի փորձարկող օդաչու Միքայել Տորոխովի մասնակցությամբ, հաղորդում է CNews-ը:

22 Сентябрь 2009 - 14:22 AMT
21 сентября 2009г. самолет Sukhoi Superjet 100 №95003 совершил посадку на взлетной полосе аэродрома «Раменское» в г. Жуковский, где продолжит выполнение программы сертификационных летных испытаний в Летно-испытательном комплексе компании «Гражданские самолеты Сухого».
Программа испытаний в условиях высокогорья проводилась на базе аэропорта Ширак в г. Гюмри в Армении, расположенного в горной местности на высоте 5000 футов (1524 м). Построенный в 1961 году, он был модернизирован в 2007 году, после чего получил сертификат первого класса по ICAO. Его особенность заключается в том, что практически со всех сторон аэропорт окружен горами, поэтому взлет и заход на посадку возможен только с южной стороны. Длина полосы составляет 3220 м, ширина 45 м.
Программа испытаний включала в себя выполнение продолженных взлетов, уход на второй круг с одним двигателем, причем большая часть взлетов выполнялась с имитацией отказа одного двигателя, в том числе с максимальным эксплуатационным взлетным весом.
В ходе выполнения сертификационных испытательных полетов с аэродрома «Ширак» (г. Гюмри), самолет SSJ100 подтвердил заявленные взлетно-посадочные характеристики и продемонстрировал соответствие работы систем, подлежащих сертификации в условиях высокогорья. Выполнение этих полетов обеспечивает безопасную эксплуатацию самолетов с аэродромов, расположенных на высотах до 3300 м, сообщает пресс-служба компании «ГСС».
Сертификационную программу на самолете SSJ100 SN 95003 выполнял экипаж ЗАО ГСС в составе старшего летчика – испытателя ЗАО «ГСС» Александра Яблонцева, летчика испытателя Вадима Широких при участии летчика – испытателя АР МАК Михаила Торохова, сообщает CNews.