23 Սեպտեմբեր 2009 - 19:53 AMT
Հայաստանում մեծ խախտումներ են հայտնաբերվել շահույթով խաղերի ու խաղային ավտոմատների ոլորտում: Այդ մասին են վկայում Հայաստանի Վերահսկիչ պալատի կողմից արված ստուգումները: Ինչպես այսօր լրագրողներին է հաղորդել ՎՊ-ի նախագահ Իշխան Զաքարյանը, շահումով խաղերի ոլորտում, մասնավորապես, կազինոներում, անհամապատասխանություն կա խաղային սեղանների կիրառման հարցում: «ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը խաղային սեղանների օգտագործման 102 արտոնագիր է տվել, իսկ հարկային ծառայություների տվյալները վկայում են այն մասին, որ իրականում օգտագործվում է ընդամենը 42 սեղան»,-նշել է նա: Զաքարյանը պարզաբանել է, որ այստեղ կոռուպցիա կա մնացած սեղանների գործունեությունն թաքցնելու համատեքստում, քանի որ յուրաքանչյուր սեղանից պետբյուջե է գնում ամսեկան 4 մլն դրամ: Այս առնչությամբ ՎՊ նախագահը նշել է, որ անհրաժեշտ են օրենսդրական փոփոխություններ, որոնց համաձայն պետք է միայն մի քանի սեղան գործի, որոնց գործունեության համար ֆինանսների նախարարությունն արտոնագրեր է տվել:
Ըստ Զարքարյանի, նմանատիպ խնդիր է ծագել նաեւ խաղային ավտոմատների շահագործման հարցում` 2579 արտոնագրված ավտոմատների փոխարեն գործում է 2088-ը, իսկ յուրաքանչյուր ավտոմատից ամսեկան 125 000 դրամ է փոխանցվում պետբյուջե:
Խախտումներ են առաջանում նրանց արտադրման երկրի առումով: «Որպես կանոն, վերադարձվում է շահած գումարի 86 տոկսը, իսկ մեզ մոտ վերադարձվում է 5-10 տոկոսը»,-նշել է նա: Այս համատեքստում նա պարզաբանել է, որ խաղային ավտոմատ շահագործող ցանկացած ընկերություն պետք է ներկայացնի նրանց արտադրման հավաստագիրը: Ինչ վերաբերում է Հայաստանում գործող խաղային ավտոմատներին, ապա նրանց ծագումը կասկածելի է, քանի որ ըստ Զաքարյանի, «նրանց ուղեւղը արտերկրից է, իսկ մնացածը հավաքում են տեղի մասնագետները հատուկ ծրագրով»:

23 Сентябрь 2009 - 19:53 AMT
В Армении, в сфере игр с выигрышем и игровых автоматов выявлены большие нарушения. Об этом свидетельствуют данные проверок, проведенных Контрольной палатой Армении. Как сообщил сегодня журналистам на пресс-конференции председатель КП Ишхан Закарян, в сфере игр с выигрышем, в частности, казино, есть несоответствие в использовании игровых столов. «Министерством финансов Армении выдано 102 лицензии на использование игровых столов, а данные налоговых служб свидетельствуют о том, что в реальности используется всего 42 стола», – отметил он. Закарян пояснил, что здесь имеет место коррупция в контексте сокрытия остальных игровых столов, поскольку от каждого стола в госбюджет поступает 4 млн. драмов ежемесячно. В этой связи председатель КП отметил, что необходимы законодательные изменения, согласно которым должно действовать столько столов, для работы которых Министерство финансов выдало лицензии.
Аналогичная проблема, по словам Закарян, возникает и с эксплуатацией игровых автоматов: вместо 2579 лицензированных действует 2088, а от каждого игрового автомата в госбюджет поступает 125 000 драмов ежемесячно.
Нарушения в отношении использования игровых автоматов возникают по поводу страны их происхождения. «Как правило, 86% выигранной суммы возвращается, у нас же возвращается от 5-10%», – заметил он. В этом контексте он пояснил, что любая компания, эксплуатирующая игровой автомат, должна представить сертификат его происхождения. Что же касается действующих в Армении игровых автоматов, то их происхождение ставиться под сомнение, поскольку, по словам председателя КП, «их мозг из-за рубежа, а остальная конструкция собирается местными специалистами по особой программе».