Հայաստանի ոսկու լավագույն խանութները յուրաքանչյուր ամիս ներմուծում են միջինը 500գր ոսկի. ծավալներ, որոնք տրամաբանական ընկալմանը չեն ենթարկվում: Այս մասին վկայում են այն ստուգումների արդյունքները, որոնք անց են կացվել Վերահսկիչ պալատի կողմից: Այդ ստուգումների արդյունքներն այսօր ներկայացվել են
Վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանի կողմից: Հայաստանի գլխավոր վերահսկիչն ասաց, որ չնայած այն բանին, որ այս խնդրի լուծումը ամբողջությամբ գտնվում է Պետական Եկամուտների Կոմիտեի լիազորությունների ներքո, այդուամենայնիվ, Վերահսկիչ պալատն իր վրա է վերցրել այդ ոլորտում
ստուգումների անցկացման պատասխանատվությունը` օրենքով սահմանված կարգով:
Այս առումով նա հայտնեց, որ նախնական հետազոտությունների համաձայն 2007թ-ի ներմուծման ցուցանիշը «Պրիմա Գոլդ» ընկերության համար կազմել է ամսական միջինը 200գր ոսկի, իսկ 2008թ-ին` 542գր: «Ջիանի» ընկերության համար 2007թ-ին 17գր, իսկ 2008թին` 0գր: «Մերկուրի» ընկերության համար 2007թ-ին 525գր, իսկ 2008թ-ին` 433գր: Ներկայացնելով այս տվյալները` Զաքարյանը հրաժարվեց մեկնաբանել դրանք, բայց հավելեց, որ «լավ հայկական հարսանիքի համար կարելի է վաճառել մի քանի կգ ոսկի»: «Այսպես չի կարող այլեւս շարունակվել, սա վեր է տրամաբանական ցանկացած ընկալումից», – ասաց նա:

23 Сентябрь 2009 - 20:03 AMT
Лучшие магазины золота в Армении ежемесячно импортируют до 500 гр. золота – объемы, которые не поддаются логическому восприятию. Об этом свидетельствуют результаты проверок Контрольной палаты, представленные сегодня ее председателем Ишханом Закаряном. Главный контролер страны сказал, что, несмотря на то, что решение данной проблемы полностью находится в ведомстве Госкомитете по доходам, тем не менее КП взяло на себя ответственность за проведение проверок в этой сфере в рамках, предусмотренных законом.
В этом контексте он сообщил, что согласно предварительным исследованиям среднемесячный показатель импорта в 2007 для «Примы Голд» составил в среднем 200 гр. золота, а в 2008 году – 542 гр., для «Джианни» в 2007 году – 17 гр., а в 2008 – 0 гр., для «Меркурия» в 2007 году – 525 гр., а в 2008 году – 433 гр. Представляя эти данные, Закарян отказался их комментировать, при этом добавив, что «для хорошей армянской свадьбы можно продать несколько кг золота». «Это не может так продолжаться – это выше всякого понимания. Необходимо предпринять серьезные меры для борьбы с такими проблемами», – сказал он.