24 Սեպտեմբեր 2009 - 12:15 AMT
ԱրմնեՏել (ապրանքանիշը` Beeline) եւ FiberNet Communications հեռահաղորդակցական ընկերությունները Հայաստանի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի (ՏՄՊՀ) կողմից գերիշխող են ճանաչվել ինտերնետ գլոբալ ցանցի հասանելության ապահովման հայկական շուկայում:
ՏՄՊՀ տվյալներով, ԱրմենՏել-ին բաժին է ընկնում գնվող տրաֆիկի 53.9 տոկոսը, իսկ մնացած 46.1 տոկոսը FiberNet Communications-ի բաժինն է:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱրմենՏելի իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանն իր վրդովմունքն է հայտնել երկու պետական ատյանների գործունեության անհամաձայնության առնչությամբ: Ինչպես նա մեկնաբանել է, Հայաստանի հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովը եւ ՏՄՊՀ-ը որոշում են կայացնում միեւնույն հարցի շուրջ` ղեկավարվելով տարբեր չափանիշներով, ինչի հետեւանքով երկու տարբեր որոշումներ են կայացվում: Դավիթ Սանդուխչյանը նաեւ հաղորդել է, որ ՀԾԿՀ-ը նախկինում շուկայի այդ հատվածում գերիշխող դիրքի որոշման համար մի չափանիշ էր սահմանել, ըստ որի գերիշխող է համարվում այն օպերատորը, ում պատկանում է տվյալ շուկայի ընդհանուր ծավալի առնվազն մեկ երրորդը:
Այդ առնչությամբ նա նշել է, որ տվյալ ոլորտում անհրաժեշտ են օրենսդրական ուղղումներ, եւ ավելացրել է, որ որոշումն ինքնին ընկերությանն առանձնապես չի հետաքրքրում: «Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ ԱրմենՏելն առաջատար դիրքում է երկրում ինտերնետի շուկայում, սակայն, այժմ մենք չգիտենք, թե որ հատվածում ենք գերիշխող»: Դավիթ Սանդուխչյանը նաեւ ավելացրել է, որ պետական ատյանների գործունեությունում անորոշությունը խանգարում է ներդրումների ներգրավմանն ու, որպես այդպիսին, բիզնեսի իրականացմանը:

Телекоммуникационные компании АрменТел (торговая марка Beeline) и FiberNet Communications признаны Комиссией по защите экономической конкуренции (КЗЭК) Армении доминирующими на армянском рынке обеспечения выхода в глобальную сеть интернет.
По данным КЗЭК на АрменТел приходится 53.9% закупаемого трафика, остальные 46.1% – доля FiberNet Communications.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net руководитель юридической службы АрменТел Давид Сандухчян, выразил недоумение несогласованной деятельностью двух государственных инстанций. Как он пояснил, Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении и КЗЭК принимают решения по одному и тому же вопросу, руководствуясь различными критериями, в связи с чем, выносятся два разных решения. Давид Сандухчян так же сообщил, что ранее для определения доминирующего положения на этом участке рынка КРОУ Армении установила критерий, по которому доминирующим считается тот оператор, которому принадлежит как минимум треть от общего объема рынка передачи данных исчисляемая в Мбит/с.
В связи с этим он отметил, что в данной сфере есть необходимость законодательных поправок и добавил, что само решение компанию особо не волнует. «Ни для кого не секрет, что АрменТел занимает ведущую позицию на рынке интернета в стране, однако, теперь мы не знаем, по какой части мы доминирующие». Давид Сандухчян также добавил, что неопределенность в деятельности государственных инстанций мешают привлечению инвестиций и ведению бизнеса, как такового.