«Իմ համոզմամբ, ժողովուրդը պետք է հեղափոխության իրավունք ունենա, որը պետք է ամրագրվի երկրի Սահմանադրության մեջ»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին նշել է «Ժողովրդա-Դեմոկրատական Միության» (ԺԴՄ) ակնառու գործիչներից մեկը` Արտավազդ Վարդանյանը:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ այդ իրավունքից ժողովուրդը կարող է օգտվել միայն այն դեպքերում, երբ ընկճվում է ազգային արժանապատվությունը, երբ նախագահը ժողովրդի համար անընդունելի տարածքային որոշումների է գնում եւ, վերջապես, երբ խախտվում է ժողովրդի ընտրական իրավունքը:
Ինչ վերաբերում է ներկայումս հեղափոխության անհրաժեշտությանը, Վարդանյանը նշել է, որ հեղափոխության անհրաժեշտությունը միշտ էլ զգացվում է, երբ իրադրությունը հասունացել է, եւ ժողովուրդը պատրաստ է դրան:

24 September 2009 - 12:39 AMT
“I strongly believe that people should be entitled to staging revolution, and such right should be enshrined in the country’s Constitution,” Artavazd Vardanyan, one of outstanding representatives of National-Democratic Union (NDU), told today a news conference in Yerevan.
According to him, people should exercise that right in three cases: when national identity is degraded, when president makes territorial decisions unacceptable to people and when people’s electoral right is violated.
Revolution, he said, can be staged any time when the situation has ripened and people are ready for that.