Սեպտեմբերի 28-ին Երեւանում կբացվի «Համակարգչային գիտությունը եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները» CSIT-2009 միջազգային գիտաժողովը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել են Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի մամլո ծառայությունից:
Գիտաժողովին կմասնակցեն աշխարհի 17 երկրների տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջատար մասնագետներ եւ գիտնականներ: Գիտաժողովի կազմակերպիչներն են` Հայաստանի Կառավարությունը, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան (ԳԱԱ), ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի եւ ավտոմատացման խնդիրների ինստիտուտը, Կապի միջոցների երեւանյան գիտահետազոտական ինստիտուտը, ինչպես նաեւ «SynopsysՀայաստան», «Unicomp», «Հայլինք», «Virage Logic» ընկերությունները, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» Հիմնադրամը (EIF) եւ Զարգացման հայկական գործակալությունը:
Գիտաժողովի հիմնական առաքելությունը համակարգչային գիտության զարգացումն է, ինչպես նաեւ գիտական ու տեխնոլոգիական տեղեկատվության փոխանակությունը մասնագետների միջեւ եւ հնարավորությունների ստեղծումը Հայաստանի գիտնականների եւ միջազգային գիտական կենտրոնների միջեւ համագործակցության ընդլայնման համար:

Международная научная конференция «Компьютерная наука и информационные технологии» CSIT-2009 откроется в Ереване 28 сентября. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе Национальной Академии наук Армении.
В конференции примут участие ведущие ученые и специалисты сферы информационных технологий из 17 стран мира. Организаторами конференции являются: Правительство Армении, Национальная академия наук (НАН) РА, Институт информатики и проблем автоматизации НАН, Ереванский научно-исследовательский институт средств связи, а так же компании: «Synopsys Армения», «Unicomp», «Хайлинк», «Virage Logic», Фонд «Инкубатор предприятий» (EIF) и Армянское агентство развития.
Основной миссией конференции является развитие компьютерной науки, а так же обмен научной и технологической информацией между специалистами и создание возможностей для расширения сотрудничества между учеными Армении и международными научными центрами.