25 Սեպտեմբեր 2009 - 06:55 AMT
Հայ-թուրքական սահմանի բացումը բարենպաստ ազդեցություն կունենա երկրի տնտեսության վրա: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում հայտարարել է Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: «Այդ ազդեցությունը չի արտահայտվի այն հսկայական չափերով, որի մասին խոսում են մասնագետները, քանի որ ժամանակ է հարկավոր երկու երկրների շուկաների համատեղ ինտեգրման համար»,-ասել է նա: Միեւնույն ժամանակ նա նշել է, որ հիմնական օգուտը սահմանի բացումից Հայաստանի համար տրանսպորտային ծախսերի նվազումն է ապրանքի ինքնարժեքում եւ մենաշնորհային բոնուսի նվազումը վրաց տարանցիկ փոխադրիչների համար: «Տրանսպորտային ծախսերն այսօրվա դրությամբ Հայաստանի համար կազմում են արտաքին առեւտրի ինքնարժեքի շուրջ 25 տոկոսը, եւ դրանք կարող են կրճատվել երկու անգամ»,-հավելել է նա:
Ըստ Ջրբաշյանի, Հայաստանը չի փակել սահմանը թուրքական ապրանքների համար եւ հարկ չկա վախենալ դեմպինգային էքսպանսիայից: «Սահմանի բացումը, առավելագույնս, կարող է բերել նրան, որ թուրքական կողմը չի վճարի այլեւս այնքան, որքան վճարում էր, վրաց փոխադրողներին: Հայաստանը միշտ բաց է եղել թուրքական ապրանքի համար, դրանք միշտ ներկա են եղել հայկական շուկայում, մրցակցելով տեղի եւ ռուսական ապրանքների հետ»,-հավելել է նա:
Ջրբաշյանի խոսքերով, հայ-թուրքական սահմանի բացումից հետո մեծ ներուժ կառաջանա շատ ոլորտներում համագործակցության համար, մասնավորապես, էներգետիկայի, շինանյութերի, զբոսաշրջության, քիմիական արդյունաբերության (նաեւ Թուրքիա-Հայաստան ուղղությամբ):
Սահմանի բացումն, ըստ Ջրբաշյանի, կհանգեցնի մրցունակության բարձրացմանն երկրում: «Տեղական արտադրողը, բնականաբար, պետք է մտավախություն ունենա, քանի որ սահմանի բացումը կհանգեցնի մրցունակության ավելացմանը: Եթե մենք վաեխնում ենք թուրք արտադրողից մեր տեղական շուկայում, ապա ինչպե՞ս ենք պատրաստվում մրցակցել նրանց հետ եվրոպական շուկայում»,-ասել է նա: Մրցակցությունն երբեք եւ ոչ ոքի չի խանգարել, գտնում է Ջրբաշյանը: «Առողջ մրցակցությունը խթանում է ներդրումները, եւ դա նորմալ է, քանի որ այն արտադրողները, որոնք չեն կարող մրցակցել տեղական շուկայում թուրք արտադրողների հետ, պետք է իրենց տեղը զիջեն նրանց, ով կարող է: Այս տեսակետից Հայաստանի ներդրումային գրավչությունը կբարձրանա»,-ասել է Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրենը:

Открытие армяно-турецкой границы будет иметь достаточно благоприятное воздействие на экономику страны. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил директор по линии развития Америабанка Тигран Джрбашян. «Это воздействие не будет проявляться в тех огромных размерах, о которых говорят многие специалисты, поскольку необходимо время для совместной интеграции рынков двух стран», – сказал он. Вместе с тем он отметил, что основная выгода от открытия границы для Армении сегодня – снижение транспортных расходов в себестоимости товара и уменьшение монопольного бонуса для грузинских транзитных перевозчиков. «Транспортные расходы на сегодняшний день в Армении составляют около 25% себестоимости внешней торговли, и они могут сократиться вдвое», – сообщил директор по линии развития банка.
Как пояснил Джрбашян, Армения не закрывала своих границ для турецких товаров и опасаться демпинговой экспансии не стоит. «Открытие границы, максимум, приведет к тому, что турецкая сторона не будет больше платить ту премию, которую она раньше платила грузинским транзитным перевозчикам. Армения всегда была открыта для турецких товаров, они всегда присутствовали на армянском рынке, конкурируя и с местными и с российскими товарами», – добавил он.
По мнению директора по линии развития Америабанка, после открытия армяно-турецкой границы появится большой потенциал сотрудничества во многих сферах, в частности, энергетики, строительных материалов, туризма, химической промышленности (в обратном направлении Турция – Армения).
Открытие границы, по словам Джрбашяна, приведет к увеличению конкуренции в стране. «Местные производители, естественно, должны опасаться, поскольку открытие границы приведет к увеличению конкуренции. Если мы боимся турецких производителей на нашем местном рынке, то как же мы собираемся конкурировать с ними на европейских?», – добавил он. Конкуренция никогда и никому не мешала, считает Джрбашян. «Здоровая конкуренция стимулирует инвестиции, и это нормально поэтому, те производители, которые не смогут конкурировать на местном рынке с турецкими производителями должны освободить место тем, которые смогут. С этой точки зрения инвестиционная привлекательность Армении повыситься», – отметил директор по линии развития Америабанка.