25 Սեպտեմբեր 2009 - 06:55 AMT
Հայ-թուրքական սահմանի բացումը բարենպաստ ազդեցություն կունենա երկրի տնտեսության վրա: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում հայտարարել է Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: «Այդ ազդեցությունը չի արտահայտվի այն հսկայական չափերով, որի մասին խոսում են մասնագետները, քանի որ ժամանակ է հարկավոր երկու երկրների շուկաների համատեղ ինտեգրման համար»,-ասել է նա: Միեւնույն ժամանակ նա նշել է, որ հիմնական օգուտը սահմանի բացումից Հայաստանի համար տրանսպորտային ծախսերի նվազումն է ապրանքի ինքնարժեքում եւ մենաշնորհային բոնուսի նվազումը վրաց տարանցիկ փոխադրիչների համար: «Տրանսպորտային ծախսերն այսօրվա դրությամբ Հայաստանի համար կազմում են արտաքին առեւտրի ինքնարժեքի շուրջ 25 տոկոսը, եւ դրանք կարող են կրճատվել երկու անգամ»,-հավելել է նա:
Ըստ Ջրբաշյանի, Հայաստանը չի փակել սահմանը թուրքական ապրանքների համար եւ հարկ չկա վախենալ դեմպինգային էքսպանսիայից: «Սահմանի բացումը, առավելագույնս, կարող է բերել նրան, որ թուրքական կողմը չի վճարի այլեւս այնքան, որքան վճարում էր, վրաց փոխադրողներին: Հայաստանը միշտ բաց է եղել թուրքական ապրանքի համար, դրանք միշտ ներկա են եղել հայկական շուկայում, մրցակցելով տեղի եւ ռուսական ապրանքների հետ»,-հավելել է նա:
Ջրբաշյանի խոսքերով, հայ-թուրքական սահմանի բացումից հետո մեծ ներուժ կառաջանա շատ ոլորտներում համագործակցության համար, մասնավորապես, էներգետիկայի, շինանյութերի, զբոսաշրջության, քիմիական արդյունաբերության (նաեւ Թուրքիա-Հայաստան ուղղությամբ):
Սահմանի բացումն, ըստ Ջրբաշյանի, կհանգեցնի մրցունակության բարձրացմանն երկրում: «Տեղական արտադրողը, բնականաբար, պետք է մտավախություն ունենա, քանի որ սահմանի բացումը կհանգեցնի մրցունակության ավելացմանը: Եթե մենք վաեխնում ենք թուրք արտադրողից մեր տեղական շուկայում, ապա ինչպե՞ս ենք պատրաստվում մրցակցել նրանց հետ եվրոպական շուկայում»,-ասել է նա: Մրցակցությունն երբեք եւ ոչ ոքի չի խանգարել, գտնում է Ջրբաշյանը: «Առողջ մրցակցությունը խթանում է ներդրումները, եւ դա նորմալ է, քանի որ այն արտադրողները, որոնք չեն կարող մրցակցել տեղական շուկայում թուրք արտադրողների հետ, պետք է իրենց տեղը զիջեն նրանց, ով կարող է: Այս տեսակետից Հայաստանի ներդրումային գրավչությունը կբարձրանա»,-ասել է Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրենը:

Opening of Armenian-Turkish border will have positive impact on Armenia’s economy, Ameriabank’s Development Department Director Tigran Jrbashyan told today a PanARMENIAN.Net reporter. “Such impact will not assume large scales, as many specialists claim, because market integration between two countries will take certain time.” The principal advantage, according to him, consisted in lowering prices due to reduced transportation costs and weakening Georgian carriers’ monopolistic bonus. “Transportation costs which currently make up 25% of our products’ price which can be reduced twice,” expert said.
Besides, he noted, that Armenia hasn’t closed its borders for Turkish products, so there’s no need to fear damping policy. “Maximum gain for Turkey will be exemption from paying bonus to Georgian transit carriers. Armenia has been always open for Turkish products which were represented on our markets, competing with local and Russian goods,” he added.
Ameriabank’s Development Director believes border opening will create great potential for cooperation in many spheres, particularly energy, construction materials, tourism and chemical production (in Turkey-Armenia direction).
Besides, Jrbashyan finds it natural that “Local manufacturers should have fears, since border opening will intensify competitiveness. If we are afraid of Turkish manufacturers on local market, how can we compete with them on European level?” According to him, “Fair competition has always promoted investments, and that’s normal because manufacturers who can compete with Turkish producers on local market should give chances to those who cannot. That will increase the country’s investment attractiveness,” expert said.