25 Սեպտեմբեր 2009 - 09:51 AMT
Ծխախոտի «Մասիս տաբակ» ֆաբրիկան աշխատում է առանց ընդհատումների, տնտեսական ճգնաժամը չի անդրադարձել նրա գործունեության վրա: Այդ մասին լրագրողներին է հայտարարել «Գրանդ-հոլդինգի» սեփականատեր Հրանտ Վարդանյանը: Նրա խոսքերով, գործարանում աշխատում է 1600 բանվոր եւ 1050 սեզոնային աշխատող: «Ճգնաժամը չի անդրադարձել մեր աշխատանքի վրա, հակառակը, նոր աշխատատեղեր են բացվում: Ամեն ինչ կարելի է հաղթահարել, եթե մտածված ես աշխատում: Մենք մեր աշխատանքի ընթացքում երբեք չենք դիմել կառավարության ֆինանսական օգնություն ստանալու համար»,-ասել է ձեռնարկատերը` հավելելով, որ թութունը մթերվում է գյուղացիներից 73 դրամով մեկ կիլոգրամի համար:
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացմանը, ապա Վարդանյանը համարում է, որ նրա սահմանի բացումը մեծ հնարավորություններ կբացի Հայաստանի ծխախոտի արդյունաբերության համար, քանի որ թուրքական շուկան շատ մեծ է»: «Այն մտահոգությունը, որ հայտնում են մեր գործարարներն այն մասին, թե թուրքական էժան ապրանքը կխեղդի տեղի արտադրողին, սխալ է: Ես կարծում եմ, որ կառավարությունը համապատասխպան ուղղումներ կանի օրենսդրության մեջ մաքսային քաղաքականության մասով եւ դրանով կապահովի հայկական ապրանքների պաշտպանությունը դեմպինգային գներից»,-ասել է Վարդանյանը:

Masis Tobacco operates without downtime and has not incurred the crisis impact, Grand Holding owner Hrant Vardanyan told journalists. The factory, he said, has 1600 permanent employees and 1050 seasonal workers. “Crisis has not affected our work; on the contrary, we had new job openings. All difficulties are possible to overcome if one uses common sense. Over the whole period of our work we have never sought Government’s financial assistance,” entrepreneur said, adding that per kilogram price for tobacco leaves comprised AMD 73 which the company paid to villagers.
Touching on possible opening of Armenian-Turkish border, Vardanyan noted that it created good opportunities for Armenia, considering Turkey’s big market. “Our businessmen’s concerns that cheap Turkish products might oppress local manufacturers are unfounded. I think Government will make relevant amendments to customs policy legislation, protecting Armenian goods from damping prices,” entrepreneur stressed.