25 Սեպտեմբեր 2009 - 09:51 AMT
Ծխախոտի «Մասիս տաբակ» ֆաբրիկան աշխատում է առանց ընդհատումների, տնտեսական ճգնաժամը չի անդրադարձել նրա գործունեության վրա: Այդ մասին լրագրողներին է հայտարարել «Գրանդ-հոլդինգի» սեփականատեր Հրանտ Վարդանյանը: Նրա խոսքերով, գործարանում աշխատում է 1600 բանվոր եւ 1050 սեզոնային աշխատող: «Ճգնաժամը չի անդրադարձել մեր աշխատանքի վրա, հակառակը, նոր աշխատատեղեր են բացվում: Ամեն ինչ կարելի է հաղթահարել, եթե մտածված ես աշխատում: Մենք մեր աշխատանքի ընթացքում երբեք չենք դիմել կառավարության ֆինանսական օգնություն ստանալու համար»,-ասել է ձեռնարկատերը` հավելելով, որ թութունը մթերվում է գյուղացիներից 73 դրամով մեկ կիլոգրամի համար:
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացմանը, ապա Վարդանյանը համարում է, որ նրա սահմանի բացումը մեծ հնարավորություններ կբացի Հայաստանի ծխախոտի արդյունաբերության համար, քանի որ թուրքական շուկան շատ մեծ է»: «Այն մտահոգությունը, որ հայտնում են մեր գործարարներն այն մասին, թե թուրքական էժան ապրանքը կխեղդի տեղի արտադրողին, սխալ է: Ես կարծում եմ, որ կառավարությունը համապատասխպան ուղղումներ կանի օրենսդրության մեջ մաքսային քաղաքականության մասով եւ դրանով կապահովի հայկական ապրանքների պաշտպանությունը դեմպինգային գներից»,-ասել է Վարդանյանը:

25 Сентябрь 2009 - 09:51 AMT
Табачная фабрика Masis Tobacco работает без простоев, экономический кризис на ней не отразился. Об этом журналистам заявил владелец «Гранд-холдинга» Грант Варданян. По его словам на фабрике работает 1600 рабочих и 1050 сезонников. «Кризис не отразился на нашей работе, наоборот, открылись новые рабочие места. Все можно преодолеть, если работать с умом. Мы за все время нашей работы никогда не обращались к правительству за финансовой помощью», – отметил предприниматель, добавив, что табачный лист закупается у сельчан по цене 73 драма за килограмм.
Что касается возможного открытия армяно-турецкой границы, то Варданян считает, что ее открытие откроет для табачной промышленности Армении большие возможности из-за огромного турецкого рынка. «То беспокойство которое выражают наши бизнесмены о том, что турецкие дешевые товары задушат местного производителя неправильно. Я думаю, что правительство внесет соответствующие поправки в законодательство в части таможенной политики и этим обеспечит защиту армянских товаров от демпинговых цен», – подчеркнул Варданян.