Բեռնափոխադրումների ծավալը 2009թ. ութ ամիսների արդյունքում կազմել է 1,776 մլն տոննա, ինչը 10-15 հազար տոննայով ավել է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Երեւանում լրագրողներին է հաղորդել «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Մարատ Խակովը: Ընդ որում, ըստ նրա, արտահանումը կրճատվել է 40, իսկ ներմուծումը 5 տոկոսով: «Բեռնափոխադրումների ծավալների պահպանումը հիմնականում իրականացվում է ներքին փոխադրումների հաշվին»,-ասել է նա:
2009թ. ՀԿԵՈւ-ն միջպետական հաղորդակցությունների գծով տեղափոխել է ընդամենը 27 274 մարդ, ինչը 44 տոկոսով ավելին է, քան 2008թ.` 18 895 մարդ, հաղորդել է Խակովը: Նա հավելել է նաեւ, որ ներքին փոխադրումներում ընկերությունը տեղափոխել է 465 536 ուղեւոր, ինչը 40 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվանից` 322 000 ուղեւոր: «Աճն ապահովվել է էլեկտրագնացքների երթեւեկության հաշվին, մասնավորապես, Երեւան-Արմավիր երթուղու շնորհիվ: Այսօրվա դրությամբ մենք այդ ուղղությամբ տեղափոխում ենք 300-500 ուղեւոր»,-ասել է նա: Այս համատեքստում Խակովը հավելել է, որ ակնկալվում էր ուղեւորահոսքի ավելացում Շորժայի ուղղությամբ, սակայն ակնկալվող ծավալ չգրանցվեց եղանակային պայմանների պատճառով:
Ամփոփելով` Խակովն ասել է, որ ՀԿԵՈւ-ն արդիականացնում է շարժակազմը, մինչեւ հոկտեմբերի վերջ ընկերությունը կստանա երկու կապիտալ վերանորոգված էլեկտրագնացք եւ արդեն քննարկվում է ձմեռային փոխադրումների ժամանակացույցը: Մինչ այդ կվերականգնվի նաեւ Վանաձոր-Գյումրի հատվածը, որն ամբողջությամբ կսպասարկվի էլեկտրագնացքների միջոցով:
«ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ն, լինելով «ՌԵՈւ» ԲԲԸ-ի 100-տոկոսանոց դուստր ձեռնարկությունը, հանդիսանում է Հայկական երկաթուղու կոնցեսիոները: Կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը 30 տարի է` 20 տարի աշխատելուց հետո 10 տարով երկարացնելու իրավունքով, կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ»:

25 Сентябрь 2009 - 10:07 AMT
Объем грузоперевозок по результатам восьми месяцев 2009 года составил 1,776 млн. тонн, что на 10-15 тыс. тонн больше аналогичного периода, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване первый заместитель генерального директора ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Марат Хаков. При этом, по его словам, экспорт сократился на 40%, а импорт на 5%. «Сохранение объемов перевозок осуществляется в основном за счет внутренних перевозок», – отметил он.
В 2009 году ЮКЖД перевезло на межгосударственных сообщениях всего 27 274 человек, что на 44% больше 2008 года – 18 895 человек, сообщил Хаков. Вместе с тем он добавил, что на внутренних перевозках компания перевезла 465 536 пассажиров, что на 40% больше прошлого года – 322 000 пассажиров. «Рост был обеспечен за счет организации движения электропоездов, в частности, тактового движения Ереван-Армавир. На сегодняшний день мы перевозим по этому направлению 300-500 пассажиров», – отметил он. В этом контексте замгендиректора добавил, что увеличение пассажироперевозок было достигнуто в направлении Шоржи, однако ЮКЖД не получило ожидаемого объема из-за погодных условий.
Подводя итоги пассажирского движения, Хаков сказал, что ЮКЖД проводит модернизацию подвижного состава, в распоряжение компании к концу октября поступят два капитально отремонтированных электропоезда и уже рассматривается новый график организации зимних перевозок. К периоду организации зимнего графика, по его словам, также будет восстановлен незакрытый участок Ванадзор-Гюмри, который будет полностью обслуживаться электропоездами.
ЗАО “ЮКЖД”, будучи 100%-ой дочерней компанией ОАО “РЖД”, является концессионером Армянской железной дороги. Срок концессионного управления составляет 30 лет с правом пролонгации еще на 10 лет после первых двадцати лет работы по взаимному согласию сторон.