Բեռնափոխադրումների ծավալը 2009թ. ութ ամիսների արդյունքում կազմել է 1,776 մլն տոննա, ինչը 10-15 հազար տոննայով ավել է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Երեւանում լրագրողներին է հաղորդել «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Մարատ Խակովը: Ընդ որում, ըստ նրա, արտահանումը կրճատվել է 40, իսկ ներմուծումը 5 տոկոսով: «Բեռնափոխադրումների ծավալների պահպանումը հիմնականում իրականացվում է ներքին փոխադրումների հաշվին»,-ասել է նա:
2009թ. ՀԿԵՈւ-ն միջպետական հաղորդակցությունների գծով տեղափոխել է ընդամենը 27 274 մարդ, ինչը 44 տոկոսով ավելին է, քան 2008թ.` 18 895 մարդ, հաղորդել է Խակովը: Նա հավելել է նաեւ, որ ներքին փոխադրումներում ընկերությունը տեղափոխել է 465 536 ուղեւոր, ինչը 40 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվանից` 322 000 ուղեւոր: «Աճն ապահովվել է էլեկտրագնացքների երթեւեկության հաշվին, մասնավորապես, Երեւան-Արմավիր երթուղու շնորհիվ: Այսօրվա դրությամբ մենք այդ ուղղությամբ տեղափոխում ենք 300-500 ուղեւոր»,-ասել է նա: Այս համատեքստում Խակովը հավելել է, որ ակնկալվում էր ուղեւորահոսքի ավելացում Շորժայի ուղղությամբ, սակայն ակնկալվող ծավալ չգրանցվեց եղանակային պայմանների պատճառով:
Ամփոփելով` Խակովն ասել է, որ ՀԿԵՈւ-ն արդիականացնում է շարժակազմը, մինչեւ հոկտեմբերի վերջ ընկերությունը կստանա երկու կապիտալ վերանորոգված էլեկտրագնացք եւ արդեն քննարկվում է ձմեռային փոխադրումների ժամանակացույցը: Մինչ այդ կվերականգնվի նաեւ Վանաձոր-Գյումրի հատվածը, որն ամբողջությամբ կսպասարկվի էլեկտրագնացքների միջոցով:
«ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ն, լինելով «ՌԵՈւ» ԲԲԸ-ի 100-տոկոսանոց դուստր ձեռնարկությունը, հանդիսանում է Հայկական երկաթուղու կոնցեսիոները: Կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը 30 տարի է` 20 տարի աշխատելուց հետո 10 տարով երկարացնելու իրավունքով, կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ»:

The volume of freight traffic over the eight months of 2009 reached 1.776 million tons, 10-15 thousand tons more than during the same period of last year, Marat Khakov , first deputy general director of South Caucasus Railways CJSC told a news conference in Yerevan today.
However, according to him, exports and imports declined by 40 per cent and 5 per cent respectively. “Traffic level is ensured mainly due to domestic transportation,” he said.
In 2009, SCR carried (through inter-state communications) 27 274 people, 44 per cent more than in 2008, Mr. Khakov said.
Meanwhile, the company carried 465 536 passengers within the country, 40 per cent more than last year. “The growth has been achieved thanks to the launch of electric trains, in particular, between Yerevan and Armavir. 300-500 passengers are carried in these direction,” he said. The director recalled that traffic has been increased in direction to Shorzha, but SCR has not received the expected level due to weather conditions.
According to Mr. Khakov SCR is modernizing the stock of the company, two completely repaired electric trains will be obtained by the SCR by late October. A new winter schedule has been already discussed by the management of the company. Vanadzor-Gyumri railroad will be rehabilitated by winter and fully served by electric trains.