25 Սեպտեմբեր 2009 - 11:49 AMT
«Միտք» վերլուծական կենտրոնը հանդես է գալիս հայ-թուրքական սահմանի բացման դեմ` ելնելով տնտեսական տրամաբանությունից: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է «Միտք» ՎԿ փորձագետ Էդգար Հելհելյանը: «Մենք անհանգստացած ենք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների որոշակի դրույթների առնչությամբ, բայց առաջին հերթին մենք անհանգստացած ենք նրանով, որ սահմանի բացումը լուրջ վնաս կարող է հասցնել Հայաստանի տնտեսությանը»,- նշել է փորձագետը: Նրա տվյալների համաձայն, Հայաստանից Թուրքիա արտահանվում է 168 անգամ քիչ ապրանք, քան Թուրքիայից Հայաստան է ներկրվում:
«Թվերով դա արտահայտվում է մոտավորապես հետեւյալ կերպ. Թուրքիայից Հայաստան ներկրումների ծավալը կազմում է մոտ $178 մլն, իսկ Հայաստանից Թուրքիա արտահանումները` մոտ $1,8 մլն: Թվերն արդեն ամեն ինչ ասում են: Հայաստանի տնտեսությունն ի վիճակի չէ դիմակայել թուրքական ապրանքին»,- հայտնել է Էդգար Հելհելյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ Թուրքիան, լինելով Համաշխարհային առեւտրական կազմակերպության (ՀԱԿ) անդամ, ի տարբերություն Հայաստանի օրենքով կարգավորված փաթեթ ունի: «Թուրքիայի օրենսդրության համաձայն, թուրքական ապրանքից մաքսային հարկերը 50%-ով պակաս են գանձվում: Բացի դրանից, միամտություն կարծել, որ Թուրքիան կարող է մատնել իր գործընկերոջը` Վրաստանին եւ թույլ տալ, որպեսզի վերջինիս դերը տարածաշրջանում նվազի»,- ընդգծել է փորձագետը:
Հաշվի առնելով իրադրությունը` Էդգար Հելհելյանը հայտնել է, որ սահմանի բացման դեպքում հայ ձեռնարկատերերը կսնանկանան, իսկ թուրքական ընկերությունները կկարողանան իրենց հսկողության տակ վերցնել Հայաստանի համար տնտեսության ամենակարեւոր եւ ռազմավարական ոլորտները:
Փորձագետի խոսքով, «Միտք» կենտրոնը Հայաստանի կառավարությանն է ներկայացրել այդ հարցի վերաբերյալ իր նկատողությունները:

Mitk Analytical Center opposes the opening of the Armenian-Turkish border based on economic reasons, Edgar Helgelyan , expert at Mitk center, told a news conference in Yerevan today.
“We have concerns in respect to certain provisions of the Protocols on normalization of Armenian-Turkish relations. Besides, we are seriously concerned that opening of the border will considerably damage the Armenian economy,” the expert said. According to his data, the imports from Turkey to Armenia 168 times surpass the volume of exports from Armenia to Turkey.
“Imports from Turkey to Armenia reach about USD 178 million, while exports from Armenia to Turkey do not surpass USD 1.8 million. Armenia’s economy cannot withstand Turkish commodities, ” Edgar Helhelyan said.
“It is naive to think that Turkey can agree to the reducing role of Georgia, its partner, in the region,” the expert said.
According to Edgar Helhelyan, opening of the Armenian-Turkish border will bankrupt Armenian businessmen, while Turkish companies will be able to take control of critical and strategic spheres of the Armenian economy.
The Mitk center has already submitted its observations on this subject matter to the Government of Armenia.