Ամերիաբանկի վարկային փաթեթը 2009 թ-ի երրորդ եռամսյակի վերջում ավելացել է ավելի քան 30%` նախորդ եռամսյակի համեմատ եւ կազմել է 40 մլրդ. դրամ, լրագրողներին հայտնեց բանկի զարգացման տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը, Քաջարանի մասնաճյուղի բացման ընթացքում: «Վարկային փաթեթը, ինչպես եւ նախատեսված էր ավելի վաղ, ընթացիկ եռամսյակի վերջում համեմատած նախորդի հետ մեծացել է 30%-ով», ասաց նա: Այդ ենթատեքստում Ջրբաշյանը ավելացրեց, որ ճգնաժամի պայմաններում բանկը փորձում է մասնակցել այնպիսի գործարքների, որոնք հետագայում, հետճգնաժամային շրջանում կդառնան կայուն եւ երկարաժամկետ աճի հիմքը:
Ջրբաշյանը նաեւ նշեց, որ Ամերիաբանկի առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ վարկային փաթեթի 80-88% կազմում են կորպորատիվ վարկերը, որոնք տրամադրվում են հաճախորդներին տարբեր ձեւերի երաշխիքների, լիզինգի, ֆակտորինգի եւ վարկավորման այլ ձեւերով:

Кредитный портфель Америабанка в конце третьего квартала 2009 года увеличился более чем на 30% по сравнению с предыдущим кварталом и составил порядка 40 млрд. драмов, сообщил журналистам директор по линии развития банка Тигран Джрбашян в ходе открытия Каджаранского филиала банка в Сюникской области Армении. «Кредитный портфель, как и предполагалось ранее, увеличится в конце текущего квартала на 30% по сравнению с предыдущим», – сказал он. В этом контексте директор по линии развития Америабанка добавил, что в условиях кризиса банк пытается участвовать в таких операциях, которые в дальнейшем, в посткризисный период стали бы основой стабильного, долгосрочного роста.
Вместе с тем Джрбашян отметил, что особенность Америабанка состоит в том, что 80- 88% кредитного портфеля составляют корпоративные кредиты, предоставляемые клиентам в виде различных гарантий, лизинга, факторинга и иных форм кредитования.