26 Սեպտեմբեր 2009 - 09:24 AMT
Սեպտեմբերի 25-ին Յարոսլավլում կայացավ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ տնտեսական համագործակցության Միջկառավարական հանձնաժողովի տասնմեկերորդ նիստը: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր Հանձնաժողովի հայկական հատվածի նախագահ, Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ռուսական պատվիրակությունը` Հանձնաժողովի ռուսական հատվածի նախագահ, ՌԴ տրանսպորտի նախարար Իգոր Լեվիտինը:
Ռուսական կողմը հաղորդել է ներդրումների համապատասխան հիմնավորման մշակմանը ձեռնամուխ լինելու, հեռանկարային բեռնահոսքի գնահատման ու Իրանի ու Հայաստանի միջեւ նախագծվող երկաթուղային կայարանի բեռնավորման, ինչպես նաեւ շինարարությանը «ՌԵՈՒ» ՓԲԸ դուստր ընկերությունների մասնակցության հնարավորության մասին: Այդ մասին հաղորդում է ՌԴ Տրանսպորտի նախարարության մամլո ծառայությունը:
Հայաստանի եւ Իրանի երկաթուղային հաղորդակցությունը նախատեսում է 80կմ երկարությամբ նոր գծերի կառուցում Իրանի հյուսիս-արեւմուտքում` հայկական սահմանի վրա Արաքս գետից մինչեւ Մարանդ կետը Թավրիզ-Ջուղա առանցքի վրա:

26 Сентябрь 2009 - 09:24 AMT
25 сентября в Ярославле состоялось одиннадцатое заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Российской Федерацией. Армянскую делегацию возглавил председатель армянской части Комиссии, премьер-министр Армении Тигран Саркисян, российскую делегацию – председатель российской части Комиссии, министр транспорта РФ Игорь Левитин.
Российская сторона сообщила о возможности привлечения к разработке соответствующего обоснования инвестиций, оценке перспективных грузопотоков и загрузке проектируемой железнодорожной станции между Ираном и Арменией института технико-экономических изысканий и проектирования железнодорожного транспорта ГИПРОТРАНСТЭИ, а также о возможности участия дочерних структур ОАО «РЖД» (ОАО «Росжелдорпроект» и ОАО «Зарубежстройтехнология») в строительстве этой железнодорожной линии. Об этом сообщает пресс-служба Министерства транспорта РФ.
Железнодорожное сообщение Армении и Ирана предполагает прокладку 80 км. новых линий на северо-западе Ирана, пролегающих от реки Аракс на армянской границе до пункта Маранд на линии Тавриз – Джульфа.