26 Սեպտեմբեր 2009 - 09:51 AMT
Հայաստանն ու Ռուսաստանը քննարկում են հայկական ավիաընկերություններին նոր ինքնաթիռների մատակարարման հնարավորությունը
2009 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Յարոսլավ քաղաքում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 11-րդ նիստը: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է Հանձնաժողովի հայկական մասի նախագահ, Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, իսկ Ռուսաստանի պատվիրակությունը գլխավորել է Հանձնաժողովի ռուսական մասի նախագահ, ՌԴ տրանսպորտի նախարար Իգոր Լեւիտինը:
Նիստի ընթացքում կողմերը քննարկել են տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Որոշում էր կայացվել Հայաստանի Հանրապետության ավիաընկերություններին «Միավորված ինքնաթիռաշինական կորպորացիա» ԲԲԸ նոր ուղեւորատար եւ բեռնատար ինքնաթիռների համալիր մատակարարման հարցերին նվիրված փորձագիտական խորհրդակցության անցկացման մասին: Այսօրվա դրությամբ արդեն պայմանագիր է կնքվել հայկական «Արմավիա» ավիաընկերությանը երկու Sukhoi SuperJet 100 ժամանակակից ինքնաթիռի մատակարարման շուրջ:
Բացի դրանից, նախապատրաստվել է «Գազպրոմ նավթ» ԲԲԸ եւ Հայաստանի կառավարության միջեւ ՀՀ պաշտպանության նախարարությանն ու «Արմավիա» ավիաընկերությանն ավիավառելիքով ապահովելու մասին գլխավոր համաձայնագրի նախագիծը, հաղորդում է ՌԴ տրանսպորտի նախարարության լրատվական ծառայությունը:

On September 25, 2009 eleventh meeting of the intergovernmental commission on economic cooperation between Russia and Armenia took place in Yaroslavl.
The Armenian delegation was headed by the the Armenian prime minister Tigran Sargsyan, and Russia’s delegation was headed by Russia’s transport minister Igor Levitin.
The officials discussed issues of cooperation in the spheres of transport, communications and information technology. An expert meeting has been scheduled to discuss delivery of new passenger and cargo aircrafts to Armenia’s airlines.
A contract on the supply of Sukhoi SuperJet 100 two modern regional aircrafts to Armavia has already been concluded.
A draft general agreement between “Gazprom Oil” and the government of Armenia has been prepared to supply will aviation fuel the RA ministry of defense and Armavia, press service of the Russia’s ministry of transport reports. The next meeting of the commission will be held in Moscow.