26 Սեպտեմբեր 2009 - 09:51 AMT
Հայաստանն ու Ռուսաստանը քննարկում են հայկական ավիաընկերություններին նոր ինքնաթիռների մատակարարման հնարավորությունը
2009 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Յարոսլավ քաղաքում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 11-րդ նիստը: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է Հանձնաժողովի հայկական մասի նախագահ, Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, իսկ Ռուսաստանի պատվիրակությունը գլխավորել է Հանձնաժողովի ռուսական մասի նախագահ, ՌԴ տրանսպորտի նախարար Իգոր Լեւիտինը:
Նիստի ընթացքում կողմերը քննարկել են տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Որոշում էր կայացվել Հայաստանի Հանրապետության ավիաընկերություններին «Միավորված ինքնաթիռաշինական կորպորացիա» ԲԲԸ նոր ուղեւորատար եւ բեռնատար ինքնաթիռների համալիր մատակարարման հարցերին նվիրված փորձագիտական խորհրդակցության անցկացման մասին: Այսօրվա դրությամբ արդեն պայմանագիր է կնքվել հայկական «Արմավիա» ավիաընկերությանը երկու Sukhoi SuperJet 100 ժամանակակից ինքնաթիռի մատակարարման շուրջ:
Բացի դրանից, նախապատրաստվել է «Գազպրոմ նավթ» ԲԲԸ եւ Հայաստանի կառավարության միջեւ ՀՀ պաշտպանության նախարարությանն ու «Արմավիա» ավիաընկերությանն ավիավառելիքով ապահովելու մասին գլխավոր համաձայնագրի նախագիծը, հաղորդում է ՌԴ տրանսպորտի նախարարության լրատվական ծառայությունը:

26 Сентябрь 2009 - 09:51 AMT
25 сентября 2009 года в Ярославле состоялось одиннадцатое заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Российской Федерацией и Республикой Армения. Армянскую делегацию возглавил председатель армянской части Комиссии, премьер-министр Армении Тигран Саркисян, а российскую делегацию возглавил председатель российской части Комиссии, министр транспорта РФ Игорь Левитин.
В ходе заседания стороны обсудили вопросы сотрудничества в области транспорта, связи и информационных технологий. Принято решение о проведении экспертного совещания, посвященного вопросам комплексной поставки авиакомпаниям Республики Армения новых пассажирских и транспортных самолетов ОАО «Объединенная самолетостроительная корпорация». На сегодняшний день уже заключен контракт на поставку армянской авиакомпании «Армавиа» двух современных региональных самолетов Sukhoi SuperJet 100.
Кроме того, подготовлен проект Генерального соглашения между ОАО «Газпром нефть» и правительством Армении по обеспечению авиатопливом Министерства обороны Республики Армения и ООО «Авиакомпания «Армавиа», сообщает пресс-служба Министерства транспорта РФ.