Հայաստանը գտնվում է արդյունավետ շուկայական հարաբերությունների եւ ինստիտուտների կառուցման սկզբնական փուլում, ասաց PanARMENIAN.NET-ի թղթակցին Տնտեսական եւ իրավական խորհրդատվության հայ-եվրոպական կենտրոնի (AEPLAC) նախկին համատնօրեն, Ամերիաբանկի զարգացման տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: «Դժբախտաբար մենք բաց թողեցինք կարեւոր շրջանը, քանի որ անկախության օրից անցավ 18 տարի, իսկ կատարած բարեփոխումները թերի էին եւ չէին հասցված մինչեւ վերջ, որի հետեւանքն են ներկայիս ոչ այնքան համարժեք ինստիտուտները», – ասաց նա:
Տնտեսագետի խոսքերով, դրան ավելացրած ստեղծվել է բոլորովին այլ տնտեսական վիճակ եւ ներկա ժամանակ երկիրը կանգնած է երկընտրանքի առաջ` պայքարել ճգնաժամի դեմ եւ միաժամանակ բարեփոխումներ անցկացնել, ինչը շատ բարդ է: Ջրբաշյանի կարծիքով հիմնական խնդիրը կայանում է բնակչության աշխարհայացքի մեջ` անհրաժեշտ էր վերակառուցել տնտեսության կազմվածքը եւ ղեկավարման համակարգը ճգնաժամի պայմաններում, երբ լավ ժամանակներ էին, երկնիշ աճ, «ներկա ժամանակ դա ավելի դժվար է անել»:Հայաստանը բարեփոխումների կարիք ունի, կարծում է Ջրբաշյանը:
Սակայն տնտեսագետի կարծիքով, եթե Ճգնաժամին մոտենալ այն դիրքորոշումից, որ «ճգնաժամը դա նաեւ հնարավորություն է», մասնավորապես հնարավորություն էլուրջ բարեփոխումների համար, ապա կարելի է համաձայնության գալ տնտեսվարող սուբյեկտների եւ կառավարության միջեւ այդ բարեփոխումների անհրաժեշտության հարցում: «Երբ, որ գրանցվում էր տնտեսական աճ, չկար բարեփոխումների շահագրգռվածություն, դրանք քաղաքական գործիչների ուսերի վրա էին, որոնք հնարավոր է կողմ էին բարեփոխումներին», ավելացրեց նա: Ջրբաշյանի խոսքերով ներկա ժամանակ, ճգնաժամի պայմաններում բոլորը հասկանում են, որ ինչ որ բան անհրաժեշտ է փոխել եւ հնարավորինս շուտ: «Հույս ունեմ, որ դա կբերի նրան, որ իրավիճակը կփոխվի, եւ հաջորդ 15 տարիները կդառնան ավելի արդյունավետ բարեփոխումների եւ շուկայական հարաբերությունների ու ինստիտուտների արդյունավետության նկատմամբ, քան դա մինչեւ հիմա էր: Ես լավատես եմ եւ մտածում եմ, որ Հայաստանը կհաղթահարի դա, քանի, որ մեր ազգի հատկանիշներից մեկը կայանում է նրանում, որ ճգնաժամային պահերին մենք կարող ենք ելք գտնել այդ իրավիճակից»,- ասաց Ջրբաշյանը;

Armenia is at early stages of building effective market relations and institutions, Tigran Jrbashyan , former co-director of the Armenian-European Policy and Legal Advice Center(AEPLAC), director in development of Ameriabank told a PanARMENIAN.Net reporter.
“Unfortunately, we missed the important period, 18 years passed since Independence Day, reforms that we carried out were partial and did not been fulfilled, resulting in inadequate institutions we have now,” he said.
The country is in a completely different economic situation, and faces a dilemma: to fight the crisis or carry out concurrent reforms, which is very difficult. According to Tigran Jrbashyan, it was necessary to restructure the economy and management system in conditions when the economy experienced a double-digit growth, “now it is much more difficult to do this”.
Armenia needs reforms, Tigran Jrbashyan said. Unfortunately, reforms are made when it is bad,” he said. However, according to him, “if we approach the crisis as an opportunity for serious reforms, the different stakeholders would reach a consensus on these reforms.
“I hope the next 15 years will be much more productive in respect to reforms and the development of effective market relations and institutions, than it was before. I am an optimist and I think that Armenia will manage the situation, since our nation in times of crisis is able to jump above the head,” Tigran Jrbashyan said.