Արտաքին աղբյուրներից Հայաստանի ներգրավված դրամական միջոցները բավարար չեն ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարման համար: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին այդպիսի կարծիք է հայտնել Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: «Ներգրավված արտաքին միջոցները բավարար չեն, եւ մեր վարկային հիմքը թույլ է տալիս ավելին ներգրավվել, եւ մեզ կտան», – ասել է նա: Սակայն, նրա կարծիքով, դրական միջոցներ անհրաժեշտ է ներգրավել, բայց ոչ որպես հակաճգնաժամային, այլ որպես զարգացման նախագծեր:
Ինչպես հաղորդել է Ջրբաշյանը, Հայաստանի պետպարտքը 2009 թվականի վերջին կկազմի ՀՆԱ-ի նկատմամբ շուրջ 42-43 տոկոսը, եւ այն չի գերազանցել ՀՆԱ-ի նկատմաբ 50-60 տոկոս թույլատրելի սահմանը: Ընդ որում, նրա խոսքերով, պետք է հաշվի առնվի պարտքի ժամկետը եւ պայմանները` «Հայաստանում դրանք յուրահատուկ են»: «Երբ խոսում են 50-60 տոկոսի մասին, խոսում են կառավարության շուկայական, առեւտրային պարտքերի մասին, մենք գրեթե չունենք այդպիսի պարտք: Մեր բոլոր պարտքերը բազմակողմանի են, մարման մեծ ժամկետներով եւ ցածր տոկոսադրույքներով», – նշել է նա: Այդ համատեքստում Ջրբաշյանն ավելացրել է, որ Հայաստանի վարկունակությունը բավականին բարձր է, կարելի է ներգրավել երկրի տնտեսության զարգացմանն ուղղորդված բարեփոխումների ֆինանսավորման համար անհրաժեշտ միջոցներ:

26 Сентябрь 2009 - 13:48 AMT
Денежные средства, привлеченные Арменией из внешних источников для преодоления последствий кризиса, недостаточны. Такое мнение выказал корреспонденту PanARMENIAN.Net директор по линии развития Америабанка Тигран Джрбашян. «Привлеченных внешних средств недостаточно, и наше кредитное плечо позволяет нам привлечь еще, и нам будут их давать», – заявил он. Однако, по его мнению, денежные средства необходимо привлекать, но уже не как антикризисные, а как проекты развития.
Как сообщил Джрбашян, госдолг Армении к концу 2009 года составит порядка 42-43% по отношению к ВВП, и он не перешел допустимый предел в 50-60% по отношению к ВВП. При этом, по его словам, надо учесть срочность долга и условия долга – «в Армении они уникальны». «Когда говорят о 50-60 % – говорят о рыночных, коммерческих долгах правительства, у нас такого долга, практически, нет. Все долги у нас многосторонние, с большими сроками погашения и низкими процентными ставками», – отметил он. В этом контексте Джрбашян добавил, что кредитоспособность Армении достаточно высока, можно привлечь необходимые средства для финансирования реформ, направленных на развитие экономики страны.