2009 թ.հոկտեմբերին Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումների երկրորդ փուլի շրջանակներում Hulla & Co. Human Dynamics KG ավստրիական ընկերությունն «Ամերիա» ՓԲԸ հետ համատեղ կսկսեն իրագործել «Տեխնիկական աջակցություն եւ խորհրդատվական ծառայություններ Արդարադատության խորհրդի եւ Դատական դեպարտամենտի ինստիտուցիոնալ աջակցության համար» ծրագիրը:
Ինչպես նշվում է Ամերիաբանկի լրատվական ծառայության տրամադրած հաղորդագրության մեջ, ՀՀ դատաիրավական բարեփոխումներն իրագործվում են երկու փուլով:
Դատաիրավական բարեփոխումների առաջին փուլիընթացքում (2003-2008 թթ.) իրականացվեցինմիջոցառումներ` ուղղվածդատականեւքաղաքական իշխանությունների տարանջատմանը: Ներմուծվեց նորինստիտուցիոնալ ենթակառույց:
Բարեփոխումների երկրորդփուլինպատակնէապահովել դատականհամակարգըկառավարման նոր տեխնոլոգիաներով, ստեղծելհնարավորություններ` երկրիդատականհամակարգի թափանցիկության բարձրացման կատարելագործմանեւ դատական համակարգի նկատմամբ վստահության ամրապնդման համար: Այդ նպատակով ,Տեխնիկական աջակցություն եւ խորհրդատվական ծառայություններ Արդարադատության խորհրդի եւ Դատական դեպարտամենտի ինստիտուցիոնալ աջակցության համարե ծրագիրը, որը պետք է իրագործվի 8 ամսվա ընթացքում, կներկայացնի համալիր առաջարկներ դատավորների գնահատման, առաջխաղացման եւ կրթության գործիքների, մեխանիզմների օգտագործման եւ չափանիշների վերաբերյալ:
Ծրագրիշրջանակներում խորհրդատուները կմշակենԱրդարադատության խորհրդիգործունեությունը կարգավորող ընթացակարգեր եւիրավական նորմեր, դատավորի պաշտոնիթեկնածուների ընտրության եւ պաշտոնում նշանակման ընթացակարգեր, դատավորների եւ դատական ընթացակարգերի գնահատման ստանդարտ չափանիշներ, ինչպես նաեւ կներկայացնեն թափանցիկ գործընթացներ եւ նորմեր դատավորների պատասխանատվության ապահովող գործընթացների կազմակերպման համար: Ծրագրի շրջանակներում թիմը նաեւ կանցկացնի վերապատրաստում Արդարադատության նախարարության եւ Դատական դեպարտամենտի հիմնական անձնակազմի համար` առաջարկների փաթեթին եւ հաշվետվություններին ծանոթացնելու նպատակով:
Human Dynamics-ը որակյալ խորհրդատվական ծառայություններ առաջարկող առաջատար ընկերություններից է, որը մասնագիտանում է հատկապես ինստիտուցիոնալ զարգացման, արդարադատության եւ դատական բարեփոխումների, կառավարման ոլորտում կարգի, պետական բյուջեի եւ ճյուղային քաղաքականությանը վերաբերող հարցերում:Ընկերությունն աշխատելէավելիքան 30 երկրում, սակայն նրա հիմնական գործունեությունը ծավալվում է Կենտրոնական եւ Արեւմտյան Եվրոպայի եւ Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) երկրներում: Անցյալ տարիների ընթացքում ընկերությունն ընդլայնել է աշխարհագրական ծածկույթը, որը ներկայումս ներառում է նաեւ Կենտրոնական եւ Արեւելյան Ասիան, Կովկասյան տարածաշրջանը, Լատինական Ամերիկան, Մերձավոր Արեւելքը եւ Աֆրիկան:
Ամերիան Հայաստանում խորհրդատվականառաջատար կազմակերպությունն է: Ամերիանլայնածավալ աշխատանքներ էիրագործում կորպորատիվ վերակազմավորման, միաձուլումների եւձեռքբերումների, իրավաբանական խորհրդատվության, ուղղակի եւ պորտֆելային ներդրումների, բիզնեսի պլանավորման, ռազմավարական եւ հարկային պլանավորման, ֆինանսական խորհրդատվության, պետական կառավարման եւ բարեփոխումների եւ այլ ոլորտներում:

Within the framework of the Second Judicial Reform Project in Armenia, Hulla & Co. Human Dynamics KG, Austria , in cooperation with Ameria CJSC was commissioned for the implementation of the “Technical Assistance and Consulting Services for the Institutional Support of the Council of Justice and Judicial Department” project.
The judicial reforms in Armenia are implemented in two stages. During this initial phase between 2003 and 2008 actions were taken to contribute to the separation of the judicial power from political power, as well as a new institutional framework was introduced. The second stage of the reforms is aimed at providing Armenia’s judiciary with the administration, facilities and expanded capacities required to improving efficiency, reliability and the transparency of judicial operations and services. To achieve these goals the “Technical Assistance and Consulting Services for the Institutional Support of the Council of Justice and Judicial Department” 8-month project will come up with comprehensive recommendation package on the use of tools, mechanisms and criteria for the evaluation, promotion and disciplining of judges.
Within the framework of the project the Consortium will develop rules and processes for Council of Justice procedures for the professional development of judicial candidates and promotion lists, standard evaluation criteria for judges and evaluation processes. The consultants will also implement transparent rules and procedures that provide due process for the disciplining of judges. Finally, the Consortium will hold training sessions for the key personnel of the Ministry of Justice and Judicial Department to provide practical training on the recommendation package and reports developed during the Project.
Human Dynamics is a leading provider of premium consulting services, especially in dealing with institutional development, justice and rule-of-law reform, good governance, public finance and sector policy issues. The company has worked in more than 30 countries – with an initial focus in Central and Eastern Europe (CEE) and the Commonwealth of Independent States (CIS). In the past years the company expanded its geographical remit to include the Central and East Asia, the Caucasus, Latin America, the Middle East and Africa (MEA). Human Dynamics was founded in Vienna in 1993 and has subsidiary offices in Sofia (Bulgaria) and cooperates closely with HD Romania in Bucharest and European Consulting Group in Belgrade (Serbia).
Ameria is a leading advisory firm in Armenia specialized in the areas of corporate restructuring, M&A, legal advisory, direct and portfolio investments, business and strategic planning, financial advisory and tax planning, public administration and reforms, etc. As a part of Ameria financial group Ameria CJSC renders independent, confidential and objective counsel through a uniquely harmonious and efficient system of five advisory units: Management Advisory Services, Financial Advisory Services, Assurance and Taxation, Legal Practice and Investment Banking.