2009 թ.հոկտեմբերին Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումների երկրորդ փուլի շրջանակներում Hulla & Co. Human Dynamics KG ավստրիական ընկերությունն «Ամերիա» ՓԲԸ հետ համատեղ կսկսեն իրագործել «Տեխնիկական աջակցություն եւ խորհրդատվական ծառայություններ Արդարադատության խորհրդի եւ Դատական դեպարտամենտի ինստիտուցիոնալ աջակցության համար» ծրագիրը:
Ինչպես նշվում է Ամերիաբանկի լրատվական ծառայության տրամադրած հաղորդագրության մեջ, ՀՀ դատաիրավական բարեփոխումներն իրագործվում են երկու փուլով:
Դատաիրավական բարեփոխումների առաջին փուլիընթացքում (2003-2008 թթ.) իրականացվեցինմիջոցառումներ` ուղղվածդատականեւքաղաքական իշխանությունների տարանջատմանը: Ներմուծվեց նորինստիտուցիոնալ ենթակառույց:
Բարեփոխումների երկրորդփուլինպատակնէապահովել դատականհամակարգըկառավարման նոր տեխնոլոգիաներով, ստեղծելհնարավորություններ` երկրիդատականհամակարգի թափանցիկության բարձրացման կատարելագործմանեւ դատական համակարգի նկատմամբ վստահության ամրապնդման համար: Այդ նպատակով ,Տեխնիկական աջակցություն եւ խորհրդատվական ծառայություններ Արդարադատության խորհրդի եւ Դատական դեպարտամենտի ինստիտուցիոնալ աջակցության համարե ծրագիրը, որը պետք է իրագործվի 8 ամսվա ընթացքում, կներկայացնի համալիր առաջարկներ դատավորների գնահատման, առաջխաղացման եւ կրթության գործիքների, մեխանիզմների օգտագործման եւ չափանիշների վերաբերյալ:
Ծրագրիշրջանակներում խորհրդատուները կմշակենԱրդարադատության խորհրդիգործունեությունը կարգավորող ընթացակարգեր եւիրավական նորմեր, դատավորի պաշտոնիթեկնածուների ընտրության եւ պաշտոնում նշանակման ընթացակարգեր, դատավորների եւ դատական ընթացակարգերի գնահատման ստանդարտ չափանիշներ, ինչպես նաեւ կներկայացնեն թափանցիկ գործընթացներ եւ նորմեր դատավորների պատասխանատվության ապահովող գործընթացների կազմակերպման համար: Ծրագրի շրջանակներում թիմը նաեւ կանցկացնի վերապատրաստում Արդարադատության նախարարության եւ Դատական դեպարտամենտի հիմնական անձնակազմի համար` առաջարկների փաթեթին եւ հաշվետվություններին ծանոթացնելու նպատակով:
Human Dynamics-ը որակյալ խորհրդատվական ծառայություններ առաջարկող առաջատար ընկերություններից է, որը մասնագիտանում է հատկապես ինստիտուցիոնալ զարգացման, արդարադատության եւ դատական բարեփոխումների, կառավարման ոլորտում կարգի, պետական բյուջեի եւ ճյուղային քաղաքականությանը վերաբերող հարցերում:Ընկերությունն աշխատելէավելիքան 30 երկրում, սակայն նրա հիմնական գործունեությունը ծավալվում է Կենտրոնական եւ Արեւմտյան Եվրոպայի եւ Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) երկրներում: Անցյալ տարիների ընթացքում ընկերությունն ընդլայնել է աշխարհագրական ծածկույթը, որը ներկայումս ներառում է նաեւ Կենտրոնական եւ Արեւելյան Ասիան, Կովկասյան տարածաշրջանը, Լատինական Ամերիկան, Մերձավոր Արեւելքը եւ Աֆրիկան:
Ամերիան Հայաստանում խորհրդատվականառաջատար կազմակերպությունն է: Ամերիանլայնածավալ աշխատանքներ էիրագործում կորպորատիվ վերակազմավորման, միաձուլումների եւձեռքբերումների, իրավաբանական խորհրդատվության, ուղղակի եւ պորտֆելային ներդրումների, բիզնեսի պլանավորման, ռազմավարական եւ հարկային պլանավորման, ֆինանսական խորհրդատվության, պետական կառավարման եւ բարեփոխումների եւ այլ ոլորտներում:

В октябре 2009 года в рамках второго этапа судебно-правовых реформ в Армении австрийская компания Hulla & Co. Human Dynamics KG в сотрудничестве с компанией ЗАО «Америя» приступит к реализации программы «Техническое содействие и консалтинговые услуги для институциональной поддержки Совета правосудия и Судебного департамента».
Как отмечается в сообщении, предоставленном пресс-службой Америабанка, судебно-правовые реформы Армении осуществляются двумя этапами.
В ходе первого этапа судебно-правовых реформ (с 2003 по 2008 гг.) были реализованы мероприятия по разделению судебной власти от политической и внедрена новая институциональная инфраструктура.
Второй этап реформ нацелен на обеспечение судебной системы новыми технологиями администрирования и возможностей для улучшения транспарентности и доверия к судебной системе страны. Для достижения этих целей программа «Техническое содействие и консалтинговые услуги для институциональной поддержки Совета правосудия и Судебного департамента», которая будет осуществлена в течение 8 месяцев, представит комплексные рекомендации по использованию инструментов, механизмов и критериев для оценки, продвижения и обучения судей.
В рамках программы консультанты разработают процедуры и правовые нормы, регулирующие деятельность Совета правосудия, процедуры выбора кандидатов и назначения на должности судей, стандартные критерии оценки судей и судебных процедур, а также представят транспарентные процессы и нормы для организации процедур по дисциплинированию судей.
В рамках программы Консорциум также проведет тренинги для основного персонала Министерства юстиции и судебного департамента с тем, чтобы ознакомить их с пакетом рекомендаций и отчетами.
Human Dynamics – ведущий провайдер качественных консалтинговых услуг, в частности, в сфере институционального развития, правосудия и правовых реформ, порядка в управлении, государственного бюджета и вопросов, связанных с отраслевой политикой. Компания работала более чем в 30 странах, однако в основном ее деятельность развернута в странах Центральной и Восточной Европы и Содружества независимых государств (СНГ).
Америя – лидирующая консалтинговая компания на армянском рынке, которая активно работает в сферах корпоративной реструктуризации, слияний и поглощений, юридического консалтинга, прямых и портфельных инвестиций, бизнес-планирования, стратегического и налогового планирования, финансового консалтинга, государственного управления и реформ и пр.