Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստ, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Կառավարությունը հավանություն է տվել «ՀՀ 2010 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին, որը սահմանված կարգով կներկայացվի ՀՀ ԱԺ։ ՀՀ «2010 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը նիստին ներկայացրել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը։
Փաստաթղթի համաձայն, ՀՀ 2010թ. համախմբված բյուջեն կկազմի եկամուտների գծով` 701,1 մլրդ դրամ (առանց միջբյուջետային փոխանցումներից ստացվող մուտքերի), ծախսերի գծով` 884,7 մլրդ դրամ (առանց միջբյուջետային փոխանցումների), դեֆիցիտը (պակասուրդը) կկազմի 183.0 մլրդ դրամ։
Հայաստանի Հանրապետության համայնքների 2010 թվականի բյուջեները եկամուտների եւ ծախսերի գծով կկազմեն 82,3 մլրդ դրամ (եկամուտների գծով` ներառյալ պետական բյուջեից ստացվող պաշտոնական դրամաշնորհները)։
Նախագծով առաջարկվել է ՀՀ 2010թ. պետական բյուջեն հաստատել եկամուտների գծով` 676,6 մլրդ դրամ, ծախսերի գծով` 859,6 մլրդ դրամ, դեֆիցիտը (պակասուրդը)` 183 մլրդ րամ։
Դավթյանը տեղեկացրել է, որ «ներքին արտադրման ապրանքների սղաճը կազմում է 2 տոկոս»,-հավելել է նախարարը:
ՀՀ կառավարության կողմից հավանության արժանացած 2010թ. պետբյուջեն կներկայացվի ՀՀ Ազգային ժողովի քննարկմանը:

28 Сентябрь 2009 - 09:29 AMT
Правительство Армении на внеочередном заседании в понедельник одобрило проект закона «О государственном бюджете на 2010 год», согласно которому экономический рост в Армении в 2010 году составит 1.3%. «Мы прогнозируем рост ВВП в размере 1.3% в 2010 году, при том, что в 2009 году был резкий спад», – сказал министр финансово Армении Тигран Давтян, представляя проект госбюджета.
Давтян сообщил, что в проекте госбюджета Армении на 2010 года доходы запланированы на уровне 676,6 млрд. драмов, а расходы – 859,6 млрд. драмов, при этом дефицит составит 183 млрд. драмов.
Согласно данным, приведенным главой Минфина, объем ВВП на 2010 год прогнозируется в размере 3 трлн. 214 млрд. драмов. «Запланированные показатели близки к реальности, однако этот прогноз – минимальный, поскольку есть также предположение, что в условиях большей активности, темпы экономического роста будут выше», – отметил он.
Согласно официальным данным Национальной статистической службы Армении, объем ВВП в январе-августе 2009 года сократился на 18,4% и составил 1761,9 млрд. драмов.
Вместе с тем Давтян проинформировал, что предусмотрен дефлятор в размере 2%. «Таким образом, инфляция товаров внутреннего производства оценивается в 2%», – добавил глава министерства.
Одобренный правительством Армении проект госбюджета на 2010 год будет представлен на рассмотрение Национальному собранию Армении.