Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը սեպտեմբերի 29-ին մասնակցել է Երեւանում ընթացող «Սեւծովյան համագործակցություն» թեմայով համաժողովին, որը տեղի կունենա CSIT-2009 միջազգային գիտաժողովի շրջանակներում:
Ողջունելով ներկաներին` վարչապետն ասել է, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը Հայստանում կառավարության առաջնային խնդիրը պետք է լինի:
Տ.Սարգսյանը նշել է նաեւ, որ այս ոլորտում այսօրվա դրությամբ դեռեւս լուրջ խնդիրներ կան, առաջին հերթին կապված ենթակառուցվածքների հետ, որոնց վիճակը չի բավարարում ժամանակակից պահանջներին:
Այս առնչությամբ վարչապետն ուշադրություն է դարձրել նրան, որ «հաղորդակցությունների պակասն ազդում է տվյալների փոխանցման արագության վրա: Եվ այս խնդրի լուծման համար կառավարությունը մտադիր է նոր ներդրումային ծրագրեր նախաձեռնել»: Նա նշել է, որ Հայաստանը GEANT2 ցանցին եւ CSIRT համակարգին միանալու եզակի հնարավորություն է ստացել:
Կարեւորելով գիտաժողովի անցկացումը Հայաստանում` Տ. Սարգսյանն ասել է, որ այն հնարավորություն կտա երկրին նոր կապեր հաստատել Հայաստանի եւ այլ երկրների գիտնականների միջեւ: Իր խոսքի ավարտին վարչապետը արդյունավետ աշխատանք է մաղթել համաժողովին:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 29-го сентября принял участие в проходящем в Ереване форуме на тему «Черноморское сотрудничество», в рамках проводимой в Армении международной научной конференции CSIT-2009.
Приветствуя присутствующих, премьер-министр сказал, что развитие сферы информационных технологий в Армении является одной из приоритетных задач для правительства, которое должно осуществить серьезные шаги для создания благоприятной атмосферы для развития данной отрасли.
Тигран Саркисян также отметил, что в данной сфере на сегодняшний день все еще есть серьезные проблемы, в первую очередь связанные с инфраструктурой, состояние которой не удовлетворяет современным потребностям.
В связи с этим премьер-министр обратил внимание на то, что «в первую очередь недостаток коммуникаций влияет на скорость передачи данных. И для решения данной проблемы правительством предусмотрены новые инвестиционные программы». Он отметил, что для Армении представляется уникальная возможность присоединиться к панъевропейской научно-образовательной сети GEANT2 и системе CSIRT.
Придавая важность проведению международной научной конференции в Армении, Тигран Саркисян сказал, что она предоставит возможность стране наладить новые связи между учеными Армении и других стран. В завершении своей речи глава правительства пожелал форуму эффективной работы.