Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր մասնակցել է «Էրեբունի Պլազա» հյուրանոցային համալիրում Համաշխարհային բանկի եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության համատեղ կազմակերպված «Doing Business 2010» թեմայով քննարկմանը, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը: Քննարկմանը մասնակցում էին նաեւ մասնավոր հատվածի ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով քննարկման մասնակիցներին` Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կարեւորել է Հայաստանում բիզնես միջավայրի բարելավման խնդիրները եւ նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի հանձնարարությամբ ձեւավորվել է աշխատանքային խումբ, որի նպատակն է բարելավել «Doing Business» զեկույցում արտացոլված ցուցանիշները: «Չնայած առաջընթացին, լուրջ ու հետեւողական աշխատանք պետք է տարվի ոչ միայն օրենսդության, այլեւ վարչարարության պրակտիկայի բարելավման ուղղությամբ»,- ասել է նա:
Տիգրան Սարգսյանը Հայաստանի դիրքի յոթ տեղով բարձրացումը գոհացուցիչ չի համարել: «Այս առումով անելիքներ կան, որոնցում հաջողություն ունենալու համար կարեւոր է մասնավորի եւ հասարակական կազմակերպությունների ու պետության գործակցությունը»,- նշել է վարչապետը:
Քննարկումը նվիրված էր բիզնես միջավայրի խնդիրներին, որոնք հիմնված են «Doing Business 2010»-ի հետազոտությունների վրա: Հետազոտության խորագիրն է «Բարեփոխվելով դժվար ժամանակներում», որ թվով 7-րդ տարեկան զեկույցն է` հրատարակված Արժույթի միջազգային հիմնադրամի եւ Համաշխարհային բանկի կողմից:
Զեկույցում նշվել է, որ այս տարի Հայաստանն իր դիրքերը բարելավել է` անցյալ տարվա 50-րդ տեղից հասնելով 43-րդին համաշխարհային 183 տնտեսությունների շարքում:

29 Сентябрь 2009 - 16:36 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял участие в обсуждении на тему «Doing Business 2010», организованном Всемирным банком совестно с правительством Армении, сообщает пресс-служба правительства. В обсуждении приняли участие также представители частного сектора и общественности.
Поприветствовав гостей, глава правительства отметил важность развития бизнес-среды в стране. При этом Саркисян добавил, что по поручению президента Армении Сержа Саргсяна была создана рабочая группа, основная деятельность которой должна быть направлена на улучшение показателей, отраженных в докладе «Doing Business». «Несмотря на определенный прогресс, серьезная и последовательная работа должна быть проделана не только в отношении реформирования законодательства, но и в отношении улучшения практики администрирования», – сказал он.
Вместе с тем Саркисян не посчитал повышение положения Армении в указанном докладе на семь позиций удовлетворительным. «Здесь есть еще проблемы, для решения которых необходимо сотрудничество правительство – частный сектор – общественные организации», – отметил премьер-министр.
Обсуждение было посвящено проблемам бизнес-среды, основанным на исследованиях доклада «Doing Business 2010», который проводится Международным валютным фондом и Всемирным банком уже семь лет.
В докладе отмечается, что в 2009 году Армения улучшила свои показатели, переместившись с 50 места в 2008 году на 43 – в 2009 году среди 183 стран мира.