Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր մասնակցել է «Էրեբունի Պլազա» հյուրանոցային համալիրում Համաշխարհային բանկի եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության համատեղ կազմակերպված «Doing Business 2010» թեմայով քննարկմանը, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը: Քննարկմանը մասնակցում էին նաեւ մասնավոր հատվածի ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով քննարկման մասնակիցներին` Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կարեւորել է Հայաստանում բիզնես միջավայրի բարելավման խնդիրները եւ նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի հանձնարարությամբ ձեւավորվել է աշխատանքային խումբ, որի նպատակն է բարելավել «Doing Business» զեկույցում արտացոլված ցուցանիշները: «Չնայած առաջընթացին, լուրջ ու հետեւողական աշխատանք պետք է տարվի ոչ միայն օրենսդության, այլեւ վարչարարության պրակտիկայի բարելավման ուղղությամբ»,- ասել է նա:
Տիգրան Սարգսյանը Հայաստանի դիրքի յոթ տեղով բարձրացումը գոհացուցիչ չի համարել: «Այս առումով անելիքներ կան, որոնցում հաջողություն ունենալու համար կարեւոր է մասնավորի եւ հասարակական կազմակերպությունների ու պետության գործակցությունը»,- նշել է վարչապետը:
Քննարկումը նվիրված էր բիզնես միջավայրի խնդիրներին, որոնք հիմնված են «Doing Business 2010»-ի հետազոտությունների վրա: Հետազոտության խորագիրն է «Բարեփոխվելով դժվար ժամանակներում», որ թվով 7-րդ տարեկան զեկույցն է` հրատարակված Արժույթի միջազգային հիմնադրամի եւ Համաշխարհային բանկի կողմից:
Զեկույցում նշվել է, որ այս տարի Հայաստանն իր դիրքերը բարելավել է` անցյալ տարվա 50-րդ տեղից հասնելով 43-րդին համաշխարհային 183 տնտեսությունների շարքում:

RA Prime Minister Tigran Sargsyan participated in Doing Business 2010 report discussion, organized by WB and RA Government, governmental press service reported. Private sector and community representatives participated in the discussion.
Upon greeting the guests, the Premier emphasized the importance of business sector development in the country, adding that a work group for Doing Business report ranking improvement was created by presidential order. “Despite certain progress, serious works has to be conducted towards legislative reforms introduction and administration practice improvements,” he said.
Sargsyan characterized 7-point increase in Armenia’s ranking as unsatisfactory. ” To resolve existing problems, we need to establish government-private sector -public organizations collaboration,” the Prime Minister noted.
The discussion focused on business environment issues, based on data research results provided in Doing Business 2010 report.
According to the report, Armenia’s ranking rose by 7 points, moving from 50th to 43rd position in 2009. The report covers 183 countries of the world.