Սեպտեմբերի 29-ին Երեւանում մեկնարկել է պարենամթերքի անվտանգության ուլորտում հավաստագրման եւ ուսուցման եռօրյա նախագիծը`« SerfSave` պարենամթերքի անվտանգության հաջորդաբար ապահովվումը» խորագրով, որը կազմակերպել է «Հայաստանի մրցունակ մասնավոր հատված» (CAPS) ծրագիրը: Այդ նախագիծը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կողմից, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի եւ Հայաստանի ռեստորանների միության հետ համատեղ:
Դասընթացները նախատեսված են հյուրանոցների, ռեստորանների, մթերքի առաքման ծառայության, սուպերմարկետների եւ ուսումնական հաստատությունների աշխատակիցների համար:
«Այս նախագծի նպատակը պարենամթերքի անվտանգության ապահովվումն է, այն նաեւ ամերիկացի մասնագետների ժամանակակից գիտելիքները հայ գործընկերներին փոխանցելու հնարավորություն է»,-ասել է (CAPS) ծրագրի տնօրեն Արտակ Ղազարյանը: Նրա խոսքերով, ԱՄՆ-ում բոլոր ռեստորաններն ունեն այդպիսի հավաստագրեր:
Ղազարյանը նայեւ նշել է, որ նախագծի մասնակիցները ընտրվել են մրցութային հիմքով: Ծրագրում ներառված է 20 մասնագետ:
Դասընթացներից հետո, հոկտեմբերի 9-ին կանցկացվի քննություն: Մասնակիցները, որոնք հաջողությամբ կհանձնեն քննությունները, կկարողանան շարունակել ուսումը եւ դառնալ միջազգային հավաստագրով դասախոսներ: Սա CAPS-ի արդեն երրորդ վերավորակավորման ծրագիրն է:
Ծրագիրը ներառում է հինգ հիմնական ոլորտ` սննդի անվտանգության հիմքերը, խաչաձեւ աղտոտում եւ ալերգեններ, անձնական հիգիենա, ժամանակ եւ տաքություն, մաքրություն եւ սանիտարիա:
Հատուկ այդ ծրագրի իրականացման համար հրավիրվել էր ԱՄՆ-ի հայտնի համալսարաններից մեկի`Վիրջինիայի պոլիտեխնիկ ինստիտուտի` Վիրջինիա TEK Տուրիզմի եւ հյուրընկալության ֆակուլտետի առաջատար պրոֆեսոր Մահմուդ Խանը:
Նախորդ տարվա ապրիլ ամսին Մահմուդ Խանն ուղղումներ էր մտցրել մի քանի բուհերի ուսումնական ծրագրերի մեջ, աջակցել նոր ուսուցման մոթոդների կիրառմանը, նաեւ դասընթացներ անցկացրել Հայաստանում տվյալ ոլորտի ներկայացուցիչների համար: Այս դասընթացների անցկացումը նախատեսվում է գալիք տարվա ապրիլ ամսին:

29 сентября в Ереване стартовал трехдневный проект по обучению и сертификации в сфере безопасности продовольствия “SerfSave – последовательное обеспечение безопасности продовольствия», который организовала программа “Конкурентоспособный частный сектор в Армении” (CAPS), финансируемая Агентством международного развития США (USAID) совместно с отделом специальных курсов Американского университета Армении и ассоциацией ресторанов Армении.
Курсы предусмотрены для сотрудников гостиниц, ресторанов, службы по доставке продуктов, супермаркетов и учебных заведений.
«Цель данного проекта обеспечение безопасности продовольствия, а также возможность передать современные знания американских специалистов армянским коллегам», – директор программы (CAPS) Артак Казарян. По его словам, в США все рестораны имеют подобные сертификаты.
Казарян также отметил, что участники проекта были выбраны на конкурсной основе. В программе участвуют 20 специалистов.
После курсов 9 октября будет проведен экзамен, успешно сдавшие который участники смогут продолжить обучение и стать преподавателями с международным сертификатом. Это уже третья программа переквалификации, которую организовал CAPS.
В программу включены пять основных сфер: основы безопасности питания, перекрестное загрязнение и аллергены, личная гигиена, время и температура, очищение и санитария.
Для реализации программы специально был приглашен ведущий профессор факультета гостеприимства и туризма одного из самых известных университетов США политехнического института Виржинии – Виржиния ТЕК Махмуд Хан.
В апреле прошлого года Махмуд Хан внес коррективы в учебные планы других нескольких вузов, оказал содействие во внедрение новых методов обучения, а также провел курсы по продовольственной безопасности и маркетинга для представителей данной отрасли в Армении. Проведение подобных курсов предусматривается и в апреле будущего года.