Սեպտեմբերի 29-ին Երեւանում մեկնարկել է պարենամթերքի անվտանգության ուլորտում հավաստագրման եւ ուսուցման եռօրյա նախագիծը`« SerfSave` պարենամթերքի անվտանգության հաջորդաբար ապահովվումը» խորագրով, որը կազմակերպել է «Հայաստանի մրցունակ մասնավոր հատված» (CAPS) ծրագիրը: Այդ նախագիծը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կողմից, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի եւ Հայաստանի ռեստորանների միության հետ համատեղ:
Դասընթացները նախատեսված են հյուրանոցների, ռեստորանների, մթերքի առաքման ծառայության, սուպերմարկետների եւ ուսումնական հաստատությունների աշխատակիցների համար:
«Այս նախագծի նպատակը պարենամթերքի անվտանգության ապահովվումն է, այն նաեւ ամերիկացի մասնագետների ժամանակակից գիտելիքները հայ գործընկերներին փոխանցելու հնարավորություն է»,-ասել է (CAPS) ծրագրի տնօրեն Արտակ Ղազարյանը: Նրա խոսքերով, ԱՄՆ-ում բոլոր ռեստորաններն ունեն այդպիսի հավաստագրեր:
Ղազարյանը նայեւ նշել է, որ նախագծի մասնակիցները ընտրվել են մրցութային հիմքով: Ծրագրում ներառված է 20 մասնագետ:
Դասընթացներից հետո, հոկտեմբերի 9-ին կանցկացվի քննություն: Մասնակիցները, որոնք հաջողությամբ կհանձնեն քննությունները, կկարողանան շարունակել ուսումը եւ դառնալ միջազգային հավաստագրով դասախոսներ: Սա CAPS-ի արդեն երրորդ վերավորակավորման ծրագիրն է:
Ծրագիրը ներառում է հինգ հիմնական ոլորտ` սննդի անվտանգության հիմքերը, խաչաձեւ աղտոտում եւ ալերգեններ, անձնական հիգիենա, ժամանակ եւ տաքություն, մաքրություն եւ սանիտարիա:
Հատուկ այդ ծրագրի իրականացման համար հրավիրվել էր ԱՄՆ-ի հայտնի համալսարաններից մեկի`Վիրջինիայի պոլիտեխնիկ ինստիտուտի` Վիրջինիա TEK Տուրիզմի եւ հյուրընկալության ֆակուլտետի առաջատար պրոֆեսոր Մահմուդ Խանը:
Նախորդ տարվա ապրիլ ամսին Մահմուդ Խանն ուղղումներ էր մտցրել մի քանի բուհերի ուսումնական ծրագրերի մեջ, աջակցել նոր ուսուցման մոթոդների կիրառմանը, նաեւ դասընթացներ անցկացրել Հայաստանում տվյալ ոլորտի ներկայացուցիչների համար: Այս դասընթացների անցկացումը նախատեսվում է գալիք տարվա ապրիլ ամսին:

SerfSave food security training project was launched in Yerevan on September 29. The project, which will last 3 days, was launched by USAID/CAPS in cooperation with American University’s (AUA) Extension Department and Armenian Restaurant Association (ARA).
“The project aims at ensuring food security, as well as transferring American specialists’ up-to-date knowledge to their Armenian colleagues,” CAPS Director Artak Kazaryan said, adding that all restaurants in America possess such certificates.
At that he noted that program participants had been selected by competition. Their total number is 20.
Training session will be followed by an exam scheduled for October 9. Successful participants will have be given the chance to further their education and awarded international trainer’s certificate. This is the third re-qualification program organized by CAPS.
Project covers 5 main spheres: fundamentals of food security, cross pollution and allergens, personal hygiene, time and temperature, decontamination and sanitation.
Virginia TEK Mahmood Khan, a leading Professor from Virginia Polytechnic Institute, has been invited to Armenia to deliver the course.
In April last year, Mahmood Khan amended several university curricula, assisted in the introduction of new training methods, as well as delivered courses on food security and marketing for representatives of the sphere in Armenia. Similar courses are also scheduled for April next year.