29 Սեպտեմբեր 2009 - 17:40 AMT
Սեպտեմբերի 29-ին Երեւանում իր երկօրյա աշխատանքները սկսեց ԱՊՀ երկրների վճարային համակարգերի նախաձեռնության աշխատանքային խմբի (CISPI) 4-րդ նստաշրջանը, հաղորդում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի մամլո ծառայությունը:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին, ԿԲ նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանն ասաց, որ վճարահաշվարկային համակարգերի գործունեությունը կարեւոր է ոչ միայն բանկային համակարգի եւ ֆինանսական ենթակառուցվածքի զարգացման, այլեւ ընդհանուր տնտեսության զարգացման համար: Նա նշեց, որ ԱՊՀ երկրներն այս ոլորտում միանման փորձ ունեն, եւ այս առումով, նրանց փորձառությունները եւ անցած ուղին կարող են օգտակար լինել միմյանց համար: ԿԲ նախագահի տեղակալը կարեւորեց այս ոլորտում սպառողների ֆինանսական գրագիտության եւ նրանց շահերի պաշտպանության խնդիրը:
Զեկույցներով հանդես են գալու Համաշխարհային բանկի, Ուկրաինայի, Ռուսաստանի Դաշնության, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Ղազախստանի եւ Հայաստանի կենտրոնական բանկերի ներկայացուցիչները:

В Ереване проходит двухдневное заседание рабочей группы инициативы платежных систем стран СНГ (CISPI), сообщает пресс-служба Центрального банка Армении.
Приветствуя присутствующих, заместитель председателя Центрального банка Армении Ваче Габриелян сказал, что деятельность расчетно-платежных систем важна для развития не только банковского и финансового секторов, но и всей экономики в целом. Вместе с тем он добавил, что страны СНГ имеют схожий опыт в этой области, который может принести пользу. В этом контексте зампред отметил важность обеспечения финансовой грамотности потребителей этой сферы и защиты их интересов.
С докладами на заседании выступят представители Всемирного банка, а также представители Центральных банков Украины, России, Киргизии, Таджикистана, Казахстана и Армении.