«IT ոլորտի միջազգային հեղինակություն» առաջին մրցանակը կհանձնվի ընթացիկ տարվա նոյեմբերին: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է տնտեսական հարցերով Հայաստանի նախագահի խորհրդական Վահրամ Ներսիսյանցը: Նրա խոսքով, այդ մրցանակը շնորհվելու է անձամբ Հայաստանի նախագահի կողմից այն անձանց, ովքեր բացառիկ ավանդ են ներդրել աշխարհում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Մրցանակը սահմանողներից մեկը` «Synopsys Հայաստան» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանն իր հերթին նշել է, որ արդեն հայտնի է 2009 թվականի մրցանակակիրը, ընդ որում ժյուրին միաձայն է քվեարկել մրցանակը հենց այդ թեկնածուին հանձնելու օգտին, ում անունը լայն հասարակայնությանը հայտնի կդառնա միայն մրցանակի հանձնման հանդիսավոր արարողությանը:
Ռիչ Գոլդմանը չի նշել նաեւ մրցանակին հավակնող մասնակիցների ընդհանուր թիվը` ասելով, որ թեկնածությունները եղել են Հյուսիսային Ամերիկայից եւ Արեւելյան Եվրոպայից:

Первая премия «Международный авторитет в сфере IT» будет вручена в ноябре этого года. Об этом сказал журналистам на состоявшейся сегодня пресс-конференции советник президента Армении по экономическим вопросам Ваграм Нерсисянц. По его словам, данная премия будет вручаться лично президентом Армении лицам, внесшим исключительный вклад в сферу высоких технологий в мире.
В свою очередь, один из соучредителей премии, генеральный исполнительный директор Synopsys Армения Рич Голдман в своей речи отметил, что уже известно имя обладателя этой премии за 2009 год, причем, жюри проголосовало единогласно за вручение премии именно этому кандидату, имя которого станет известно широкой общественности только на торжественной церемонии вручения награды.
Рич Голдман также не назвал общее число участников номинированных на премию, сказав, что кандидатуры были из Северной Америки и Восточной Европы.