30 Սեպտեմբեր 2009 - 13:48 AMT
ԱրմենՏելն առաջիկայում մտադիր է ընդլայնել եւ արդիականացնել 3G ցանցը Հայաստանում: ԱրմենՏելի մամլո հաղորդագրությունում, մասնավորապես, ասվում է, որ «տվյալների փոխանցման պահանջարկն անընդհատ աճում է եւ առաջիկայում մենք մտադիր ենք ընդլայնել եւ արդիականացնել 3G ցանցը Հայաստանում, ինչը թույլ կտա արագացնել տվյալների փոխանցման արագությունը»:
ԱրմենՏել ընկերությունը մեկ տարի առաջ առաջինը Հայաստանում գործարկեց բջջային ցանցի երրորդ սերնդի 3G տեխնոլոգիան: Այդ ընթացքում տվյալների փոխանցման ծավալն աճեց 4,5 անգամ:
«Տրաֆիկի ծավալների զգալի աճը ԱրմենՏելի 3G ցանցում ապացուցում է, որ բաժանորդներն ըստ արժանվույն են գնահատել առաջատար ծառայությունների բարձր որակը»,-ասել է Արեւելյան Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում «Էրիքսոն» ընկերության նախագահ Յան Քեմփբելը:

АрменТел в ближайшее время намерен расширить и модернизировать сеть 3G в Армении. В сообщении пресс-службы компании АрменТел (торговая марка Beeline) в частности, говорится, что «потребность в передаче данных возрастает с каждым днём, и в самое ближайшее время есть намерение значительно расширить и модернизировать существующую сеть 3G, что позволит существенно увеличить скорость передачи данных».
Компания АрменТел год назад первой в Армении запустила в коммерческую эксплуатацию сотовой сети технологию третьего поколения – 3G. За это время объем передачи данных армянскими абонентами в сети АрменТел вырос в 4,5 раза.
«Впечатляющий рост объема трафика в 3G-сети АрменТел служит доказательством того, что абоненты по достоинству оценили высокое качество передовых конвергентных услуг. В рамках партнерства с АрменТел, мы намерены активно содействовать дальнейшему внедрению инновационных решений в стране», отметил Ян Кэмпбэлл, президент компании Ericsson в Восточной Европе и Центральной Азии.