Ասիական զարգացման բանկի` ԱԶԲ-ի տնօրենների խորհուրդը հավանություն է տվել Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի կառուցման նպատակով 500 մլն դոլարի ֆինանսավորմանը, ասվում է բանկի պաշտոնական կայքէջում:
Ըստ հաղորդագրության, ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 962 մլն դոլար, որոնցից 500 մլն դոլարը կհատկացվի ԱԶԲ-ի վարկային միջոցներից, իսմ ծրագրի մնացած մասը կֆինանսավորի Հայաստանի կառավարությունը եւ այլ ներդնողներ:
Վարկային միջոցները Հայաստանին կտրամադրվեն 32 տարով` 8-ամյա արտոնյալ ժամկետով, որի ընթացքում տոկոսադրույթը կկազմի տարեկան 1 տոկոս, իսկ հետո կավելանա տարեկան 1,5 տոկոսով:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ առաջին մասնաբաժինը` 60 մլն դոլար կուղղվի Երեւան-Աշտարակ մայրուղու 18-կիլոմետրանոց հատվածի վերակառուցմանը եւ Երեւան-Արարատ հատվածի անվտանգության բաերլավմանը:

1 Октябрь 2009 - 12:10 AMT
Совет директоров Азиатского банка развития (АБР) одобрил финансирование транспортного коридора Север-Юг в размере 500 млн. долларов, говорится в сообщении, размещенном на официальном сайте банка.
Согласно сообщению, общая стоимость программы составляет 962 млн. долларов, из которых 500 млн. долларов будут выделены из кредитных средств АБР, а остальная часть программы будет финансироваться правительством Армении и другими инвесторами.
Кредитные средства будут предоставлены Армении сроком на 32 года с восьмилетним льготным периодом, в течение которого процентная ставка составит 1% годовых, а затем возрастет до 1,5% в год.
В сообщении отмечается, что первый транш – 60 млн. долларов будет направлен на реконструкцию 18-и километрового участка Ереван-Аштарак и улучшение безопасности участка Ереван-Арарат.