Վերլուծելով Հայաստանի եւ Թուրքաիայի տնտեսական պոտենցիալները` խորհրդարանական ՀՅԴ Դաշնակցություն խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը ներկայացրեց փաստաթուղթ, որը կազմվել է ՀՅԴ Բյուրոյի կողմից, որոմ թվարկված են բոլոր այն ռիսկերը, որոնք կարող են ծագել հայ – թուրքական
արձանագրությունների ստորագրումից հետո: «Մեր զեկույցում մենք վերծանել ենք 53 խնդիր, որոնք կարիք ունեն անհապաղ լուծման», – Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Արծվիկ Մինասյանը: Նրա խոսքերով գյուղատնտեսության ոլորտը ամենախոցելին է Հայաստանի տնտեսական համակարգում:
Իր հերթին Տնտեսական հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Վարդան Այվազյանը չհամաձայնեց Արծվիկ Մինասյանին` ասելով, որ սահմանի բացման դեպքում Հայաստանի արտահանումը կաճի 38 տոկոսով, իսկ ՀՆԱ-ն կարձանագրի 3 տոկոսանոց աճ:
«Հայ – թուրքական սահմանի բացումով մենք հնարավորություն կստանանք զարգացնել Հայաստանի տնտեսությունը», – նշեց Վարդան Այվազյանը:

Анализируя экономический потенциал Армении и Турции, депутат армянского парламента от АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян представил документ, составленный Бюро АРФД, в котором перечислены все те риски, которые могут возникнуть после подписания армяно-турецких протоколов. «В своем докладе мы выявили 53 проблемы, которые нуждаются в незамедлительном решении», – заявил на пресс-конференции в Ереване Арцвик Минасян. По его словам, сфера сельского хозяйства является самой уязвимой в экономической системе Армении.
В свою очередь, глава парламентской комиссии по экономическим вопросам Вардан Айвазян, не согласился с Минасяном, сказав, что в случае открытия границы экспорт Армении увеличиться на 38%, а ВВП Армении зафиксирует рост в 3%.
«С открытием армяно-турецкой границы у нас появится шанс развивать экономику Армении», – заметил Вардан Айвазян.