«Այսօր համագործակցության նոր էջ է բացվել Հայաստանի ու Սիրիայի միջեւ»,-ասել է Հայաստանի Առեւտրա-տնտեսական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը` բացելով սիրիական ապրանքների ցուցահանդեսը Երեւանի «Գորիս» ցուցասրահում: Ըստ նրա, Սիրիայի նախագահի Հայաստան կատարած այցից հետո, երկու երկրների միջեւ շատ ջերմ ու բարեկամական հարաբերություններ են հաստատվել: «Ի դեմս սիրիացի ժողովրդի, մենք տեսնում ենք ոչ միայն գործընկերների, այլ նաեւ ընկերների»,-հավելել է նա:
Իր հերթին, Սիրիայի էկոնոմիկայի փոխնախարար, դոկտոր Քասան Իդը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպիչներին` հույս հայտնելով, որ նման ցուցահանդես կկազմակերպվի նաեւ Սիրիայում: «Այս ցուցահանդեսի անցկացումը նաեւ Հայաստանի ու Սիրիայի միջեւ համագործակցության խորացմանն ուղղված առաջին քայլն է»,-ասել է նա: Փոխնախարարը հավելել է նաեւ, որ «յուրաքանչյուր սիրիացի զգում է իրեն Հայաստանում ինչպես տանը եւ վստահ է, որ հայերը եւս իրենց ինչպես տանն են զգում Սիրիայում»:
Միեւնույն ժամանակ Հալեպի Առեւտրային պալատի նախագահ, դոկտոր Հասան Զեյդունը կոչ է արել հայ գործարարներին ներդրումներ անել Սիրիայի տնտեսության մեջ, եւ հավելել է, որ Սիրիայի կառավարությունն ընդունել է մի շարք օրինագծեր, որոնք համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին եւ կոչված են դյուրացնելու ներդրումային գործընթացը հայ գործարարների համար: Մասնավորապես, ըստ նրա, Սիրիայում արտադրված ապրանքը կազատվի մաքսային տուրքերից: Միեւնույն ժամանակ նա նշել է, որ տնտեսական համագործակցության շրջանակներում, սիրիացի գործարարները եւս շահագրգռված են ներդրումներ անել Հայաստանում:
2008թ. ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի ու Սիրիայի միջեւ 5,9 մլն դոլար է կազմել, ընդ որում արտահանումը կազմել է 86 հազար դոլար, իսկ ներկրումը` 5,9 մլն դոլար:
2008թ. Հայաստանից Սիրիա են ներկրվել պոմպեր, կոմպրեսորներ, պրոֆիլային պրոեկտորներ, իսկ Սիրիայից Հայաստան են ներկրվել մաքրող միջոցներ, դեղորայք, տեքստիլ եւ պլաստմասե իրեր:

“Today a new page of cooperation between Armenia and Syria opened, ” chairman of Armenia’s Chamber of Commerce and Industry Martin Sargsyan said opening the exhibition of Syrian products in the “Goris” hall in Yerevan.
According to him, after the Syrian president’s visit to Armenia he two countries established very warm and friendly relations. “We see not only partners in the Syrian people, but also friends,” he added.
According to Syria’s deputy minister of economy Dr. Kassan Id, a similar exhibition will be organized in Syria. “This exhibition is the first step to deepen economic cooperation between Armenia and Syria”, he said. The deputy minister also added that “every Syrian feels in Armenia as at home and I am sure that every Armenian, too, feels comfortable in Syria.”
However, president of Aleppo Chamber of Commerce, Dr. Hassan Zeydun called Armenian businessmen to invest in Syria’s economy and added that the Syrian Government has adopted a number of bills in line to international standards, which are designed to facilitate investments from Armenia. At the same time Hassan Zeydun stressed that in the framework of economic cooperation the Syrian businessmen are also interested in investing in Armenia.
The trade turnover between Armenia and Syria over 2008 reached 5.9 million USD, while exports amounted to 86 thousand USD and imports to 5.9 million USD. In 2008, Armenia exported to Syria pumps, compressors, profile projectors, and imported – cleaning products, medicines, textiles and plastic.