«Այսօր համագործակցության նոր էջ է բացվել Հայաստանի ու Սիրիայի միջեւ»,-ասել է Հայաստանի Առեւտրա-տնտեսական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը` բացելով սիրիական ապրանքների ցուցահանդեսը Երեւանի «Գորիս» ցուցասրահում: Ըստ նրա, Սիրիայի նախագահի Հայաստան կատարած այցից հետո, երկու երկրների միջեւ շատ ջերմ ու բարեկամական հարաբերություններ են հաստատվել: «Ի դեմս սիրիացի ժողովրդի, մենք տեսնում ենք ոչ միայն գործընկերների, այլ նաեւ ընկերների»,-հավելել է նա:
Իր հերթին, Սիրիայի էկոնոմիկայի փոխնախարար, դոկտոր Քասան Իդը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպիչներին` հույս հայտնելով, որ նման ցուցահանդես կկազմակերպվի նաեւ Սիրիայում: «Այս ցուցահանդեսի անցկացումը նաեւ Հայաստանի ու Սիրիայի միջեւ համագործակցության խորացմանն ուղղված առաջին քայլն է»,-ասել է նա: Փոխնախարարը հավելել է նաեւ, որ «յուրաքանչյուր սիրիացի զգում է իրեն Հայաստանում ինչպես տանը եւ վստահ է, որ հայերը եւս իրենց ինչպես տանն են զգում Սիրիայում»:
Միեւնույն ժամանակ Հալեպի Առեւտրային պալատի նախագահ, դոկտոր Հասան Զեյդունը կոչ է արել հայ գործարարներին ներդրումներ անել Սիրիայի տնտեսության մեջ, եւ հավելել է, որ Սիրիայի կառավարությունն ընդունել է մի շարք օրինագծեր, որոնք համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին եւ կոչված են դյուրացնելու ներդրումային գործընթացը հայ գործարարների համար: Մասնավորապես, ըստ նրա, Սիրիայում արտադրված ապրանքը կազատվի մաքսային տուրքերից: Միեւնույն ժամանակ նա նշել է, որ տնտեսական համագործակցության շրջանակներում, սիրիացի գործարարները եւս շահագրգռված են ներդրումներ անել Հայաստանում:
2008թ. ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի ու Սիրիայի միջեւ 5,9 մլն դոլար է կազմել, ընդ որում արտահանումը կազմել է 86 հազար դոլար, իսկ ներկրումը` 5,9 մլն դոլար:
2008թ. Հայաստանից Սիրիա են ներկրվել պոմպեր, կոմպրեսորներ, պրոֆիլային պրոեկտորներ, իսկ Սիրիայից Հայաստան են ներկրվել մաքրող միջոցներ, դեղորայք, տեքստիլ եւ պլաստմասե իրեր:

«Сегодня открылась новая страница сотрудничества между Арменией и Сирией», – сказал председатель Торгово-промышленной палаты Армении Мартин Саркисян, открывая выставку сирийских товаров в выставочном зале «Горис» в Ереване. По его словам, после визита президента Сирии в Армению между двумя странами наладились очень теплые и дружественные отношения. «В лице сирийского народа мы видим не только партнеров, но и товарищей», – добавил он.
В свою очередь заместитель министра экономики Сирии, доктор Кассан Ид поблагодарил организаторов выставки, выразив надежду, что аналогичная выставка будет организована и в Сирии. «Проведение этой выставки является первым шагом по углублению экономического сотрудничества между Арменией и Сирией», – сказал он. Замминистра также добавил, что «каждый сириец чувствует себя в Армении как дома и уверен, что каждый армянин тоже чувствует себя также в Сирии».
Вместе с тем президент Торговой палаты Алеппо, доктор Хасан Зейдун призвал армянских предпринимателей инвестировать в экономику Сирии и добавил, что правительство Сирии приняло ряд законопроектов, которые соответствуют международным стандартам и призваны облегчать процесс инвестирования для армянских предпринимателей. В частности, по его словам, продукция, произведенная в Сирии, будет освобождена от таможенных пошлин. В то же время Зейдун отметил, что в рамках экономического сотрудничества сирийские предприниматели тоже заинтересованы в реализации инвестиций в Армении.
Товарооборот между Арменией и Сирией в 2008 году составил 5.9 млн. долларов, при этом экспорт составил 86 тыс. долларов, а импорт – 5.9 млн. долларов.
В 2008 году из Армении в Сирию экспортировались помпы, компрессоры, профильные проекторы, а импортировались – чистящие средства, медикаменты, текстильные изделия и изделия из пластмассы.