2 Հոկտեմբեր 2009 - 14:24 AMT
Հայաստանի կառավարությունը Գյուղատնտեսության նախարարության հետ համատեղ ակտիվ աշխատանքներ են տանում գյուղատնտեսական մթերքի սպառման խնդիրների ուղղությամբ, հայտնել է Հայաստանի Ազգային Ժողովի պատգամավոր Միշա Ստեփանյանը: Նրա խոսքերով, այդ նպատակով ուսումնասիրվում են սպառման շուկաները, որպեսզի առավելագույնս թեթեւացնել գյուղացիների բեռը:
Գյուղատնտեսության ոլորտի խնդիրների թվում, պատգամավորը նշել է խաղողի մթերման խնդիրը: «Արդեն 18 ընկերություններ պատրաստ են մթերել շուրջ 36.000 տոննա խաղող, իսկ 10 օրից նրանց կմիանան եւս 10 ընկերություն», – ասաց նա: Այդ ենթատեքստում Ստեփանյանը ավելացրել է, որ ՀՀ նախագահի Արմավիր մարզ կատարած այցը բավականին արագացրեց այդ խնդրի լուծումը:
Իր հերթին «Հայ գինեգործների միության» նախագահը, «Մառանիկ» ընկերության տնօրեն Ավագ Հարությունյանը ավելացրել է, որ ՀՀ կառավարությունը ստիպում է գինեգործներին խաղող մթերել: «Համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում գործարանները չեն կարող խաղող մթերել այն չափերով, ինչ նախկինում», – ասել է նա: Նա ասաց, որ բնագավառը ունի մեծ խնդիրներ, մասնավորապես` 2009 թ-ի կոնյակի իրացումը կրճատվել է 60-70%-ով: Միաժամանակ նա հավաստիացրել է, որ ողջ խաղողի բերքը կհավաքվի, սակայն խնդիրը կայանում է նրանում, թե ինչ գնով եւ երբ կվարձատրվեն այդ աշխատանքները:

RA Government and Agriculture Ministry are actively working to resolve agricultural production sales issue by studying outlet markets, RA National Assembly MP Misha Stepanyan reported.
The MP especially noted grape harvest purchase issue. “18 companies are ready to purchase around 36 000 tons of grapes. They will be joined by 10 more companies in about a week,” he said, adding that RA President Serzh Sargsyan’s visit to Armavir region significantly accelerated the process.
In his turn, Armenian Wine-Makers Union Chairman, Maran Company Director, Avag Harutyunyan added that RA Government forces winemakers into purchasing grape harvest. “In crisis circumstances, factories find it difficult to purchase the same grape harvest volumes as before,” he said, noting that the industry is facing major problems, specifically, brandy sale volumes decreased by 60-70% in 2009. Still, he assured that the harvest will bee gathered, the sum and timing of labor remuneration being an issue.