2 Հոկտեմբեր 2009 - 14:24 AMT
Հայաստանի կառավարությունը Գյուղատնտեսության նախարարության հետ համատեղ ակտիվ աշխատանքներ են տանում գյուղատնտեսական մթերքի սպառման խնդիրների ուղղությամբ, հայտնել է Հայաստանի Ազգային Ժողովի պատգամավոր Միշա Ստեփանյանը: Նրա խոսքերով, այդ նպատակով ուսումնասիրվում են սպառման շուկաները, որպեսզի առավելագույնս թեթեւացնել գյուղացիների բեռը:
Գյուղատնտեսության ոլորտի խնդիրների թվում, պատգամավորը նշել է խաղողի մթերման խնդիրը: «Արդեն 18 ընկերություններ պատրաստ են մթերել շուրջ 36.000 տոննա խաղող, իսկ 10 օրից նրանց կմիանան եւս 10 ընկերություն», – ասաց նա: Այդ ենթատեքստում Ստեփանյանը ավելացրել է, որ ՀՀ նախագահի Արմավիր մարզ կատարած այցը բավականին արագացրեց այդ խնդրի լուծումը:
Իր հերթին «Հայ գինեգործների միության» նախագահը, «Մառանիկ» ընկերության տնօրեն Ավագ Հարությունյանը ավելացրել է, որ ՀՀ կառավարությունը ստիպում է գինեգործներին խաղող մթերել: «Համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում գործարանները չեն կարող խաղող մթերել այն չափերով, ինչ նախկինում», – ասել է նա: Նա ասաց, որ բնագավառը ունի մեծ խնդիրներ, մասնավորապես` 2009 թ-ի կոնյակի իրացումը կրճատվել է 60-70%-ով: Միաժամանակ նա հավաստիացրել է, որ ողջ խաղողի բերքը կհավաքվի, սակայն խնդիրը կայանում է նրանում, թե ինչ գնով եւ երբ կվարձատրվեն այդ աշխատանքները:

Правительство Армении совместно с Министерством сельского хозяйства активно работают над проблемами сбыта сельхозпродукции, сообщил депутат Национального Собрания Армении Миша Степанян. По его словам, с этой целью изучаются рынки сбыта, чтобы максимально облегчить ношу сельского жителя.
Среди проблем в сфере сельского хозяйства депутат отметил проблему закупа винограда. «Уже 18 компаний готовы закупить порядка 36 000 тонн винограда, а через десять дней к ним присоединятся еще 10 компаний», – сказал он. В этом контексте Степанян добавил, что посещение президента Армении Сержа Саргсяна Армавирской области значительно ускорило решение этой проблемы.
В свою очередь председатель «Союза армянских виноделов», директор компании «Маран» Аваг Арутюнян добавил, что правительство Армении принуждает виноделов закупать виноград. «В условиях кризиса заводы не могут закупать виноград в тех же размерах, что и раньше», – сказал он. Главный винодел страны сообщил, что в отрасли есть огромные проблемы, в частности, реализация коньяка в 2009 году сократилась на 60-70%. В то же время он заверил, что весь виноград будет собран, но проблема состоит в том, по какой цене и когда будут оплачены эти работы.