2 Հոկտեմբեր 2009 - 14:43 AMT
«Հայ գինեգործների միության» նախագահ, «Մառան» ընկերության տնօրեն Ավագ Հարությունյանը գտնում է, որ Հայստանի կառավարությունը ուշացրել է հակաճգնաժամային միջոցառումները գյուղատնտեսության ոլորոտում, քանի որ արդեն 2009թ. գարնանը պարզ էր, որ աշնանն այս ոլորտում հսկայական խնդիրներ կլինեն: «Ճգնաժամի ազդեցությունը մենք իրականում զգացինք 2009թ. օգոստոսին, եւ հոկտեմբերին արդեն կորուստներ կունենանք»,-ասել է նա:
Հարությունյանը հավելել է, որ գործարաններն անհրաժեշտ օժանդակություն չստացան կառավարությունից վարկային միջոցների տեսքով: Միեւնույն ժամանակ նա նշել է, որ գործարանների ղեկավարությունը չի խնդրել կառավարությանը իջեցնել վարկերի տոկոսադրույքները, հարկավոր էր մեկ տարով հետաձգել վարկի հիմնական մասի վճարումը: «Այս պայմաններում մենք կորցրեցինք սպառման շուկայի մի զգալի մասը, որը չենք կարողանա վերականգնել»,-ասել է Ա.Հարությունյանը: Նա պարզաբանել է, որ հայկական արտադրանքի ինքնարժեքը դեռեւս բարձր է եւ բաց թողած տեղը կգրավեն ավելի ցածր որակ ունեցող ապրանքները: «Շուկայում ազատ տեղ չկա, եւ այն կզբաղեցնի էժան արտադրանքը: Մենք չենք կարողանա վերականգնել մեր դիրքերը 25-30 տոկոսով մոտակա 7-8 տարում»,-ասել է Հարությունյանը:

Председатель «Союза армянских виноделов», директор компании «Маран» Аваг Арутюнян считает, что правительство Армении запоздало с антикризисными мероприятиями в сельскохозяйственной сфере, поскольку уже весной 2009 было ясно, что осенью в этой сфере будут огромные проблемы. «Влияние кризиса мы реально почувствовали в августе 2009 года, и уже в октябре у нас будут потери», – сказал он.
Арутюнян добавил, что заводы не получили необходимой помощи от правительства в виде кредитных средств. В тоже время он отметил, что руководство заводов не просило правительство о снижении процентных ставок по кредитам, вопрос стоял в отсрочке выплаты базовой части кредита на один год. «В таких условиях мы потеряли значительную долю рынка сбыта, которую не сможем восстановить», – отметил директор компании «Маран». Он пояснил, что себестоимость армянской продукции высока и упущенную нишу займут товары более низкого качества. «На рынке нет свободного места, и его займет дешевая продукция. Мы же не сможем восстановить свои позиции порядка на 25-30% в течение 7-8 лет», – сказал Арутюнян.