2 Հոկտեմբեր 2009 - 14:43 AMT
«Հայ գինեգործների միության» նախագահ, «Մառան» ընկերության տնօրեն Ավագ Հարությունյանը գտնում է, որ Հայստանի կառավարությունը ուշացրել է հակաճգնաժամային միջոցառումները գյուղատնտեսության ոլորոտում, քանի որ արդեն 2009թ. գարնանը պարզ էր, որ աշնանն այս ոլորտում հսկայական խնդիրներ կլինեն: «Ճգնաժամի ազդեցությունը մենք իրականում զգացինք 2009թ. օգոստոսին, եւ հոկտեմբերին արդեն կորուստներ կունենանք»,-ասել է նա:
Հարությունյանը հավելել է, որ գործարաններն անհրաժեշտ օժանդակություն չստացան կառավարությունից վարկային միջոցների տեսքով: Միեւնույն ժամանակ նա նշել է, որ գործարանների ղեկավարությունը չի խնդրել կառավարությանը իջեցնել վարկերի տոկոսադրույքները, հարկավոր էր մեկ տարով հետաձգել վարկի հիմնական մասի վճարումը: «Այս պայմաններում մենք կորցրեցինք սպառման շուկայի մի զգալի մասը, որը չենք կարողանա վերականգնել»,-ասել է Ա.Հարությունյանը: Նա պարզաբանել է, որ հայկական արտադրանքի ինքնարժեքը դեռեւս բարձր է եւ բաց թողած տեղը կգրավեն ավելի ցածր որակ ունեցող ապրանքները: «Շուկայում ազատ տեղ չկա, եւ այն կզբաղեցնի էժան արտադրանքը: Մենք չենք կարողանա վերականգնել մեր դիրքերը 25-30 տոկոսով մոտակա 7-8 տարում»,-ասել է Հարությունյանը:

Armenian government has delayed implementation of anti-crisis programs in agriculture sphere said Avag Harutyunyan, Head of Marat Armenian wine makers union. According to him, problems in the sphere could be predicted back in spring 2009. “We felt real crisis impact in August 2009, and I see we are going to suffer losses in October,” he said.
Factories, according to him, have not received government’s credit, and factory managers have not made requests for reducing credit interest rates. “In this way, we lost significant shares in sales market and will be unable to recover them,” Maran company’s director noted, adding that Armenian products have a high cost price and vacant places in market will be filled by low quality products. “We won’t be able to recover 25-30% of our losses within 7-8 years,” Harutyunyan said.