Եթե հաջողվի բացել սահմանը, Հայաստանը կկարողանա Թուրքիա կարտոֆիլ արտահանել: Այսպիսի կարծիք, ուրբաթ օրը կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Միշա Ստեփանյանը: Նա ասել է, որ 2008թ. չհաջողվեց իրացնել շուրջ 100.000 տոննա կարտոֆիլ, եւ ավելացրեց, որ սահմանի բացման դեպքում, նույնիսկ այդ քանակը չի լինի բավարար: «Փակ սահմանների պայմաններում, Հայաստանը ստիպված է Վրաստանի տարածքով արտահանել ապրանքը, որը վարում է կոշտ մաքսային քաղաքականություն», – ավելացրել է պատգամավորը:
Ստեփանյանը նաեւ նշել է, որ ներկայումս անհրաժեշտ է փոխել մշակաբույսերի աճեցման կազմվածքը, մասնավորապես` աճեցնել այնպիսի կարտոֆիլի բերք, որը հնարավոր կլինի իրացնել: Նրա խոսքերով այդ ուղղությամբ Հայաստանի մարզերում Գյուղատնտեսության նախարարությունը աշխատանքներ է տանում այս կամ այն մշակաբույսերի օպտիմալացման ծավալների վերաբերյալ: ՀՀ ԱԺ պատգամավորը հայտնել է, որ կան ընկերություններ, որոնք պատրաստ են մթերել կարտոֆիլի բերքի շուրջ 70-80%-ը, նաեւ աշխատանքներ են տարվում կարտոֆիլի արտահանման վերաբերյալ:

2 Октябрь 2009 - 14:57 AMT
Если удастся открыть границу, Армения сможет экспортировать в Турцию картофель. Такое мнение высказал журналистам депутат Национального Собрания Армении Миша Степанян на пресс-конференции в пятницу. Он сообщил, что в 2008 году не удалось реализовать порядка 100 000 тонн картофеля, и добавил, что в случае открытия границы даже этого количества будет мало. «В силу закрытости границ, Армении приходится экспортировать через Грузию, которая ведет жесткую таможенную политику, есть еще граница с Ираном, поэтому правительству Армении и Минсельхозу приходится искать наиболее эффективные пути реализации сельхозпродукции», – добавил депутат.
В то же время Степанян отметил, что на данный момент необходимо менять структуру выращиваемых культур, в частности выращивать такой урожай картофеля, который можно было бы реализовать. По его словам, в этом направлении в областях Армении Министерство сельского хозяйства ведет работы по оптимизации объемов выращивания тех или иных культур. Депутат НС РА сообщил, что есть компании, которые готовы закупить порядка 70-80% урожая картофеля, а также ведутся работы по его экспортированию.