2 Հոկտեմբեր 2009 - 16:06 AMT
Հայ-թուրքական սահմանի բացումը կխթանի մրցունակությունը, գտնում է Հայաստանի սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանը: «Սահմանի բացման դեպքում տեղի արտադրողները ստիպված կլինեն բարձրացնել իրենց դիմադրողականությունը մրցակցությանը, մասնավորապես, բարելավել արտադրվող ապրանքի որակը, բարձրացնել արտադրողականությունը, անցկացնել արդյունավետ մարքեթինգային քաղաքականությունը»,-ասել է նա:
Միաժամանակ, Պողոսյանը նշել է, որ հայ սպառողը կտուժի, եթե տնտեսական կուրսն երկրում անփոփոխ մնա, այսինքն, եթե կառավարությունը չխթանի տեղի արտադրողին: «Մենք պետք է առավելությունը տանք մեր տեղական ապրանքին, ոչ թե թուրքականին»,-ասել է Սպառողների ասոցիացիայի նախագահը:
Ինչպես հաղորդել է Ա.Պողոսյանը, Հայաստանը Թուրքիայից ներկրվում է շուրջ 180 մլն դոլարի ապրանք, իսկ արտահանում է մոտ 1 մլն դոլարի ապրանք: Նրա խոսքերով, Հայաստանը կարող է էլեկտրաէներգիա արտահանել Թուրքիա եւ այլ երկրներ, գյուղապրանքներ: Ա.Պողոսյանը նշել է, որ թուրքական շուկան առանձնակի փոփոխություններ չի զգա սահմանի բացման դեպքում, սակայն Արեւմտյան Հայաստանի շուկան կարող է հայկական ապրանքների «կլանման» հիմնական վայրը դառնալ:

RA -Turkish border opening will stimulate competition, RA Consumers’ Union Chairman Armen Poghosyan believes. ” In case of border opening, local manufacturers will have to increase their competitiveness through improvement in product quality and effective marketing policy,” he said.
At the same time, Poghosyan noted that unchanged economic course will harm Armenian consumers’ interests. “The government has to stimulate local manufacturers. We have to give preference to local products, instead of Turkey-imported ones,” RA Consumers’ Union Chairman added.
According to Armen Poghosyan, Turkish imports to Armenia reach $ 180 million, while RA exports to Turkey stand below $ 1 million. Armenia has a great potential in the export of electric power to Turkey and transit export to neighboring countries, as well as agriculture products manufacturing, Armen Poghosyan believes. The Chairman noted that while Turkish market will register almost no changes after border opening, Western Armenia could become the main consumer for RA -manufactured production.