2 Հոկտեմբեր 2009 - 16:06 AMT
Հայ-թուրքական սահմանի բացումը կխթանի մրցունակությունը, գտնում է Հայաստանի սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանը: «Սահմանի բացման դեպքում տեղի արտադրողները ստիպված կլինեն բարձրացնել իրենց դիմադրողականությունը մրցակցությանը, մասնավորապես, բարելավել արտադրվող ապրանքի որակը, բարձրացնել արտադրողականությունը, անցկացնել արդյունավետ մարքեթինգային քաղաքականությունը»,-ասել է նա:
Միաժամանակ, Պողոսյանը նշել է, որ հայ սպառողը կտուժի, եթե տնտեսական կուրսն երկրում անփոփոխ մնա, այսինքն, եթե կառավարությունը չխթանի տեղի արտադրողին: «Մենք պետք է առավելությունը տանք մեր տեղական ապրանքին, ոչ թե թուրքականին»,-ասել է Սպառողների ասոցիացիայի նախագահը:
Ինչպես հաղորդել է Ա.Պողոսյանը, Հայաստանը Թուրքիայից ներկրվում է շուրջ 180 մլն դոլարի ապրանք, իսկ արտահանում է մոտ 1 մլն դոլարի ապրանք: Նրա խոսքերով, Հայաստանը կարող է էլեկտրաէներգիա արտահանել Թուրքիա եւ այլ երկրներ, գյուղապրանքներ: Ա.Պողոսյանը նշել է, որ թուրքական շուկան առանձնակի փոփոխություններ չի զգա սահմանի բացման դեպքում, սակայն Արեւմտյան Հայաստանի շուկան կարող է հայկական ապրանքների «կլանման» հիմնական վայրը դառնալ:

2 Октябрь 2009 - 16:06 AMT
Открытие армяно-турецкой границы будет стимулировать конкуренцию, считает председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян. «В случае открытия границы местному производителю придется повысить свою сопротивляемость конкуренции, в частности, улучшить качество производимой продукции, повысить производительность, проводить эффективную маркетинговую политику», – сказал он.
Одновременно Погосян отметил, что армянский потребитель пострадает, если экономический курс в стране останется неизменным, то есть, если правительство не будет стимулировать местное производство. «Мы должны отдавать предпочтение нашим местным продуктам, а не турецким», – добавил председатель Ассоциации потребителей.
Как сообщил Армен Погосян, импорт из Турции в Армению составляет порядка 180 млн. долларов, при этом экспорт не достигает 1 млн. долларов. По его словам, у Армении есть большой потенциал в экспортировании электроэнергии в Турцию и транзитом в соседние страны, а также сельхозпродуктов. А.Погосян отметил, что турецкий рынок не почувствует особых изменений в случае открытия границы, но вот рынок Западной Армении может стать основным «местом поглощения» армянских товаров.