3 Հոկտեմբեր 2009 - 10:40 AMT
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ հետեւողականորեն շարունակում է ՀՀ տնտեսության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող գազաէներգետիկ ծրագրերի իրականացումը, մասնավորապես «Իրան-Հայաստան» գազատարի գործարկմամբ պայմանավորված գազափոխադրման համակարգի ընդլայնման եւ «Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկ» համալիրի արդիականացման եւ շինարարության ավարտի ուղղությամբ: Այդ մասին հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
2009թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում այս ծրագրերի ուղղությամբ իրականացված ներդրումները կազմել են շուրջ 26.8 մրդ դրամ: 2006թ.-ից մինչեւ ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ գազաէներգետիկ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ կատարված ընդհանուր ներդրումները կազմում են 541.1 մլն ԱՄՆ դոլար:
Բացի այդ, Գազային համալիրի վերականգնման եւ զարգացման ծրագրի իրականացման համար 2009թ. առաջին 9 ամիսների ընթացքում ընկերության կողմից ներդրումները կազմել են շուրջ 10.3 մլրդ դրամ:
Ներդրումային ծրագրերը ֆինանսավորվում են ինչպես սեփական, այնպես էլ փոխառու միջոցների հաշվին: Փոխառու միջոցների ներգրավման հարցում «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ համագործակցում է մի շարք տեղական եւ արտասահմանյան ֆինանսական հաստատությունների հետ:

ЗАО «АрмРосгазпром» последовательно продолжает реализацию газоэнергетических проектов, имеющих для экономики Армении стратегическое значение, в частности, расширение газотранспортной системы с пуском в эксплуатацию газопровода «Иран-Армения» и завершение строительства и модернизация 5-го энергоблока Разданской ТЭС. Об этом сообщает пресс-служба компании.
За январь-сентябрь 2009 года в эти программы было инвестировано порядка 26.8 млрд. драмов. В период с 2006 года по 1 октября текущего года, общий объем инвестиций в реализацию газоэнергетических проектов составил 541.1 млн. долларов.
Помимо этого, за первые 9 месяцев 2009 года для реализации программы восстановления и развития газового комплекса компания вложила порядка 10.3 млрд. драмов.
Инвестиционные проекты осуществляются как за счет собственных, так и за счет заемных средств. В деле привлечения заемных средств «АрмРосгазпром» сотрудничает с рядом местных и зарубежных финансовых учреждений.