Սիներջի Ինթրնեշնըլ Սիսթըմզ ընկերությունը ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հետ համագործակցությամբ Երեւանում կազմակերպում է Զարգացման աջակցության տվյալների համակարգն (DAD) օգտագործողների հասարակության առաջին համաշխարհային կոնֆերանսը: Կոնֆերանսը տեղի կունենա սույն թվականի հոկտեմբերի 5-ից 9-ը Սիներջիի նոր, ժամանակակից վերապատրաստման եւ փորձի փոխանակման կերտրոնում: Այն կսկսի եռօրյա սեմինար-քննարկումներով, որն իր մեջ կներառի անդրադարձ DAD-ի հետ կապված մի շարք թեմատիկ հարցերի եւ կշարունակվի երկօրյա մասնագիտացված վերապատրաստմամբ, որը կիրականացվի Սիներջիի փորձառու անձնակազմի եւ DAD-ի հմուտ օգտագործողների կողմից:
ՀՀ կառավարությունն ու ԱԳՆ-ն կարեւորում են նման կոնֆերանսի անցկացումը, քանի որ ՏՏ ոլորտի զարգացումը կառավարության առաջնայնություններից է, եւ կառավարությունը ամեն կերպ խթանում է այդ ոլորտի զարգացումն երկրում, լրագրողներին է ասել Հայաստանի փոխարտգործնախարար Արման Կիրակոսյանը: Նրա խոսքերով, կոնֆերանսը կարեւորվում է նաեւ նրանով, որ Սիներջի Ինթրնեշնըլ Սիսթըմզ ընկերությունն այդ ոլորտի առաջատար ընկերություններից մեկն է, եւ չնայած, որ այն գրանցված է ԱՄՆ-ում, իր մասնաճյուղն ունի նաեւ Հայաստանում: «Այս միջոցառումը կարեւորվում է նաեւ նրանով, որ այսօր այստեղ ներկա են աշխարհի շուրջ 20 երկրների ներկայացուցիչներ, որտեղ ընկերությունն իրականացնում է հիմնարար տվյալների համակարգերի ստեղծման ծրագրերը»,-ասել է Կիրակոսյանը:
Իր հերթին ընկերության գործադիր տնօրեն ու նախագահ Աշոտ Հովհաննիսյանը հավելել է, որ կոնֆերանսի ընթացքում զարգացող երկրների ներկայացուցիչները փորձի փոխանակում կանեն պետական ոլորտում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման ոլորտում: «DAD-ն կիառություն է գտել շուրջ 25 երկրներում եւ շուկայում օժանադակության միջոցների կառավարման առաջատար համակարգ է` DADն օգտագործողների հասարակությունը ժամանակին է ստեղծվել եւ դրանով իսկ կնպաստի ամբողջ աշխարհում ներկայիս եւ ապագա Զարգացման աջակցության տվյալների համակարգն (DAD) օգտագործողների տեղեկատվության զարգացմանը: Ընկերությանը հաջողվեց մասնագետներ հրավիրել այդ երկրներից, առաջին հերթին, փորձի փոխանակման համար, եւ, երկրորդը, որպեսզի, լսելով սեմինարները, նրանք կարողանան, վերադառնալով իրենց երկրներ, կիրառել ստացած գիտելիքները»,-ասել է նա:
Հովհաննիսյանը հույս է հայտնել, որ նման կոնֆերանսները հետեւողական բնույթ կկրեն, իսկ կոնֆերանսի անցկացման հինական նտապակն է վերածել Հայաստանը մի կենտրոնի, որը կկարողանան ՏՏ ոլորտի իր գիտելիքները փոխանցել այլ երկրների: «Այսօրվա կոնֆերանսն ընդամենը առաջին քայլն է, եւ ես վստահ եմ, որ շատերը, հետեւելով մեր օրինակին, կշարունակեն սկսած գործը, որպեսզի Հայաստանը հայտնի լինի ոչ միայն իր պատմական ու մշակութային ժառանգությամբ, այլ նաեւ դառնա մի երկիր, որը հայտնի է ժամանակակից տեխնոլոգիաներով, որտեղ հնարավոր կլինի փորձ փոխանակել ու համապատասխան գիտելիքներ ստանալ»,-ասել է նա:
Այսօրվա կոնֆերանսն, ըստ նրա, վկայում է այն մասին, որ զարգացող երկրների կառավարություններն առանձնապես կարեւորում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրումը, քանի որ առանց ՏՏ տեխնոլոգիաների կիրառման անհնար է ապահովել սոցիալական, առողջապահության, տրանսպորտի եւ կապի ոլորտներում իրականացվող ծրագրերեի արդյունավետությունը: «Մեծ նշանակություն ունի այս տվյալների կենտրոնացված լինելը, որպեսզի հեշտ լինի հետեւել ներդրվող միջոցների կիրառման արդյունավետությանը, որպեսզի հասարակ քաղաքացին կարողանա հետեւել, թե ինչ է անում իր երկրի կառավարությունը»,-ասել է ընկերության նախագահը:
Սիներջի Ինթընեշընլ Սիսթըմզընկերության հայաստանյան մասնաճյուղը գործում է 1999 թվականից, որտեղ ներկայումս աշխատում են շուրջ 100 բարձրակարգ մասնագետներ` համակարգչային ծրագրավորման, համակարգերի վերլուծության, համակարգերի ինտեգրման, ցանցային կառավարման, որակի երաշխավորման եւ գործարար վերլուծության ոլորտներում: Նոր, գործարար կենտրոնի կառուցման ավարտից հետո Սիներջին պլանավորում է ընդլայնել իր գործունեությունը Հայաստանում եւ 2-3 տարիների ընթացքում ավելացնել աշխատատեղերի քանակը` հասցնելով այն 300-ի: Սույն տարվա հոկտեմբեր ամսվա ընթացքում ակնկալվում է Սիներջիի նորակառույց, ժամանակակից կենտրոնի պաշտոնական բացման արարողությունը:

5 Октябрь 2009 - 09:59 AMT
В Ереване стартовала Первая международная конференция сообщества по управлению базой данных содействия развитию, которая продлится до 9 октября. Организатором конференции является компания «Синерджи Интернешнл Системс» совместно с Программой развития ООН.
Правительство Армении и МИД придают особую важность проведению подобной конференции, поскольку развитие информационных технологий является одним из основных приоритетов правительства, и оно всячески стимулирует развитие IT-сферы в стране, сказал журналистам заместитель министра иностранных дел Армении Арман Киракосян в понедельник в Ереване. По его словам, важное значение проведения данной конференции обусловлено также тем, что компания «Синерджи Интернешнл Системс» является ведущей компанией в этой сфере, и, несмотря на то, что она зарегистрирована в США, имеет свой филиал в Армении, который содействует развитию IT-сферы в стране. «Это мероприятие важно еще и тем, что сегодня здесь присутствуют представители 20 стран мира, где компания реализует свои программы создания базовых систем данных в сфере экономики и инвестиций», – сказал Киракосян.
В свою очередь исполнительный директор и президент компании «Синерджи Интернешнл Системс» Ашот Ованисян добавил, что в ходе конференции представители из развивающихся стран обменяются опытом в сфере применения информационных технологий в госсекторе. «Компания реализует программы в 25 странах мира, и ей удалось пригласить специалистов из этих стран, в первую очередь, чтобы они поделились своим опытом, и, во-вторых, для того, чтобы, прослушав семинары, организованные компанией, они смогли бы, вернувшись в свою страну, применить там полученные знания»,- отметил он.
Ованисян выразил надежду, что подобные конференции будут носить последовательный характер, а основная идея проведения конференции – превратить Армению в центр, который сможет передавать свои знания в сфере информационных технологий другим странам. «Сегодняшняя конференция – это всего лишь первый шаг, и я уверен, что многие, следуя нашему опыту, продолжат начатое дело, чтобы Армения была известна не только своим историческим и культурным наследием, но и стала страной, известной современными технологиями, где можно будет обменяться опытом и получить соответствующие знания», – сказал он.
Сегодняшняя конференция, по его словам, свидетельствует о том, что правительства развивающихся стран придают особое значение внедрению информационных технологий, поскольку без применения IT-технологий невозможно обеспечить эффективность реализации проводимых правительством программ в социальной сфере, в сфере здравоохранения транспорта и связи и т.д. «Большое значение здесь имеет централизованность этих данных, чтобы было легко проследить эффективность использования инвестированных средств, и, помимо этого, чтобы простой гражданин смог бы проследить, что делает правительство его страны», – сказал президент компании «Синерджи Интернешнл Системс».
Армянский филиал компании «Синерджи Интернешнл Системс» действует в Армении с 1999 года. На данный момент в компании работает порядка 100 человек – молодые специалисты IT-сферы. Компания планирует в течение 2-3 лет расширить свой персонал до 300 человек.