5 Հոկտեմբեր 2009 - 10:14 AMT
Եվրախորհրդի Կի-ի նախաձեռնության ծրագրի առաջատար ծրագրերից մեկի` Գինու, մշակույթի ու զբոսաշրջության փոխանակումների ծրագրի շրջանակում Ջերմուկում տեղի կունենա փորձագետների հանդիպում, որտեղ քննության կառնվեն կատարված աշխատանքները, կվերանայեն գործունեության ուղղվածությունները – կսահմանվեն առաջիկա կար-որ քայլերը:
Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Վայոց Ձորի Զբոսաշրջության զարգացման կենտրոնի տնօրեն Շիրակ Միքայելյանը` «Օլիմպիա» առողջարանական կենտրոնում քննարկվում են «Գինու ուղու» ստեղծման հարցերը` Արեւելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում: Նա ավելացրել է, որ քննարկումներին մասնակցում են 10 եվրոպական երկրների ներկայացուցիչներ, եւ հանդիպմանը կամփոփվեն նախնական Ծրագրի արդյունքները`փորձի փոխանակաում գինեգործության, մշակույթի ու զբոսաշրջության ոլորտներում : Այդ ծրագիրը մեկնարկել է 2006 թ-ին` Կիեւի նախաձեռնությամբ:
Միջոցառումը կազմակերպվում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Վայքի «Աշխատանք – հայրենիք» ՀԿ-ի, Վայոց Ձոր մարզի Զբոսաշրջության զարգացման կենտրոնի, ԱՄՆ ՄԶԳ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մասնավոր մրցունակ հատված» Հայաստանում (CAPS) ծրագրի – ԱՄՆ Գյուղատնտեսության դեպարտամենտի աջակցությամբ գործող Ագրոբիզնեսի – գյուղի զարգացման կենտրոնի (CARD), Ջերմուկի «Օլիմպիա» առողջարանի աջակցությամբ:

В Джермуке проходит встреча специалистов в рамках Программы обмена опытом в сфере виноделия, культуры и туризма, инициатором которой является Евросовет.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net директор Центра развития туризма Вайоц Дзорской области Ширак Микаелян, в оздоровительном центре «Олимпия» обсуждаются вопросы создания «Винного пути» в рамках программы Восточного партнерства. Микаелян также добавил, что в обсуждениях принимают участие представители 10 европейских стран, и на встрече будут подведены итоги пилотной Программы обмена опытом в сфере виноделия, культуры и туризма, которая стартовала в 2006 году по инициативе Киева, а также будут пересмотрены направления деятельности и будут определены шаги, имеющие первостепенное значение.
Организаторами встречи являются Министерство экономики Армении, ОО «Работа и родина» Вайка, Центр развития туризма Вайоц Дзорской области, при финансовой поддержке Агентства международного развития США (USAID) в рамках программы «Конкурентоспособный частый сектор» (CAPS) и при содействии центра Развития агробизнеса и села (CARD) Сельскохозяйственного департамента США.