5 Հոկտեմբեր 2009 - 12:54 AMT
Երեւանում տեղի կունենա սեմինար` «Պահանջարկահեն որակյալ ենթակառուցվածքների զարգացումը Հայաստանում», հաղորդում է Քաղաքականության եւ իրավական խորհրդատվության հայ-եվրոպական կենտրոնը (AEPLAC):
Սեմինարի հիմնական նպատակն լսարանի շրջանում ձեւավորել ամբողջական պատկերացում անհրաժեշտ բարեփոխումների մասին վերոհիշյալ համաձայնագրի կիրառման նպատակով: Սեմինարը կանդրադառնա Հայաստանում միջազգային չափանիշներին համապատասխանող որակյալ ենթակառույցների ստեղծման անհրաժեշտությանը, ինչպես նաեւ ապրանքների հավատարմագրմանը, ստանդարտացմանը, չափագիտական եւ տեխնիկական համապատասխանեցումներին:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, ազատ առեւտրի համաձայնությունը նախատեսում է հայկական ապրանքների ազատ մուտք դեպի եվրոպական շուկա, ենթադրում է դրանց համապատասխանեցումը որոշակի չափանիշների` ապահովելու ապրանքների որակն ու անվտանգությունը:
Սեմինարի կազմակերպիչներն են` AEPLAC-ը, ՀՀ տնտեսության նախարարությունը Եվրախորհրդի խորհրդատվական խմբի եւ Գերմանիայի չափագիտական ինստիտուտի հետ համատեղ:
Սեմինարին կմասնակցեն պետական կառույցների ղեկավարներ, ներկայացուցիչներ փորձարկման լաբորատորիաներից, կազմակերպություններից, առեւտրական պալատներից նաեւ միջազգային դոնոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

В Ереване пройдет семинар на тему «Развитие качественной инфраструктуры в Армении, опирающейся на спрос», сообщает пресс-служба Армяно-европейского центра политических и правовых консультаций (AEPLAC).
Основная цель семинара – формирование у аудитории целостного представления о необходимых реформах для применения указанного соглашения. В ходе семинара будут затронуты вопросы необходимости создания в Армении качественных инфраструктур, соответствующих международным стандартам, а также аккредитации товаров, стандартизации, метрологического и технического соответствия.
Как отмечается в сообщении, соглашение по свободной торговле, которое предусматривает свободный ввоз армянских товаров на европейские рынки, предполагает приведение его в соответствие с определенными критериями для обеспечения качества и безопасности товаров.
Организаторами семинара являются AEPLAC, Министерство экономики Армении совместно с консультационной группой ЕС и Институтом метрологии Германии.
В семинаре примут участие представители государственных структур, представители опытных лабораторий, предприятий, торговых палат, а также представители международных организаций-доноров.