6 Հոկտեմբեր 2009 - 08:09 AMT
Ավելի քան 70 ռուսական ընկերություն կմասնակցեն «EXPO-RUSSIA ARMENIA» երկրորդ ռուսական արդյունաբերական ցուցահանդեսին, որը տեղի կունենա Երեւանում հոկտեմբերի 29-31-ը` ՀՀ Կառավարության շենքում:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են «Զարուբեժ-Էքսպո» ԲԲԸ-ն եւ «Մուլտիգրուպ» կոնցեռնը: Հայաստանում ցուցահանդեսի պաշտոնական օպերատորն «էքսպոմեդիա» ՓԲԸ-ը Ցուցահանդեսային նախագծերի կենտրոնը:
Ցուցադրությունը կբացի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ցուցահանդեսը անց է կացվում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի նախարարությունների, գերատեսչությունների, արտադրության տարբեր ոլորտների միավորումների աջակցությամբ:
Ցուցահանդեսի նպատակն է`ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ տնտեսական, գիտա-տեխնիկական, մշակութային համագործակցության զարգացումն է, երկրների միջեւ կապերի հաստատումը եւ ամրապնդումը, համատեղ բիզնեսի զարգացումը:
Ցուցահանդեսին կներկայացվեն էներգետիկայի , բարձր տեխնոլոգիաների, նանոտեխնոլոգիաների, շինարարության, մեքենաշինության, մետաղագործության, առողջապահության եւ այլ ոլորտների նոր տեխնոլոգիաներ:
«EXPO-RUSSIA ARMENIA» ցուցահանդեսը առաջին անգամ անցավ 2008թ. հոկտեմբերի 31` Երեւանում: Ցուցահանդեսին մասնակցել էին ավելի քան 60 ընկերություններ` Ռուսաստանի 30 շրջաններից:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը մոտեցել է 1 մլրդ. դոլարին: Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ տնտեսական փոխգործակցության
առաջնային բնագավառն էներգետիկան է: Վերջերս կողմերը քննարկում են նոր լայնածավալ համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորության վերաբերյալ` վերամշակող արտադրության, տրանսպորտային, կապի եւ հեռահաղորդակցության եւ այլ ոլորտներում, հաղորդում է «Էքսպոմեդիան»:

6 Октябрь 2009 - 08:09 AMT
Более 70 российских компаний примут участие во второй российской промышленной выставке «EXPO-RUSSIA ARMENIA» в Ереване, которая состоится 29 – 31 октября 2009 года в Доме правительства Республики Армения.
Организаторами выставки являются ОАО «Зарубеж-Экспо» и концерн «Мульти груп». Официальный оператор выставки в Армении – Центр Выставочных Проектов ООО «ЭКСПОМЕДИА».
Экспозицию откроет президент Армении Серж Саргсян. Выставка проводится при поддержке министерств, ведомств, отраслевых союзов России и Армении.
Цель выставки: развитие экономического, научно-технического, культурного сотрудничества между Российской Федерацией и Республикой Армения, установление и укрепление связей между странами, развитие совместного бизнеса, торгово-экономических и инвестиционных отношений.
На выставке будут представлены новые технологии в энергетикe, машиностроении, металлургии, высоких технологиях, нанотехнологиях, строительстве, автомобильной промышленности, телекоммуникации и связи, нефтегазовой промышленности, сельскохозяйственной и строительной технике, медицине и фармацевтике и др.
В выставке примут участие такие российские компании как ОАО «РЖД», ЗАО «Горные машины», Ярославский электромашиностроительный завод ОАО «Элдин» Северокавказское аэрогедезическое предприятие, Научно-исследовательский центр по изучению свойств поверхности и вакуума (НИЦПВ), химический завод ОАО «Кристалл», Институт биоорганической химии и другие.
Первая российская выставка «EXPO-RUSSIA ARMENIA» состоялась 31 октября – 2 ноября 2008 года в Ереване. В ней принимали участие более 60 компаний из 30 регионов России.
Товарооборот между Россией и Армении приблизился к 1 млрд. долларов. Приоритетной отраслью экономического взаимодействия между Россией и Арменией является энергетика. В последнее время стороны обсуждают возможности реализации новых масштабных совместных проектов в различных секторах добывающей и обрабатывающей промышленности, на транспорте, телекоммуникациях и связи, сообщает «ЭКСПОМЕДИА».