6 Հոկտեմբեր 2009 - 10:27 AMT
Հայաստանում առաջին անգամ կսեփականաշնորհվեն վեց հայկական ընկերություններ` NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայում նրանց բաժնետոմսերը ներկայացնելու միջոցով, երեքշաբթի կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է ասել «NASDAQ OMX Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Մելիքյանը: Նրա խոսքերով, ըստ ՀՀ կառավարության 2009թ. սեպտեմբերի 23-ի որոշման, նախատեսվում է սեփականաշնորհել հետեւյալ ընկերությունները` «Ընդերքաբան» ՓԲԸ, «Երեւանի ջրամատակարարման ուղեմաս» ՓԲԸ, «Քաղաքաշինության գիտահետազոտական եւ նախագծային ինստիտուտ» ՓԲԸ, «Ատոմսերվիս» ՓԲԸ, «Կապուտակ» ՓԲԸ, «Նարեկ» հանգստյան տուն» ՓԲԸ:
Մելիքյանն ասել է, որ ՀՀ օրենսդրության համաձայն, ընկերությունները կվերակազմավորվեն բաց բաժնետիրական ընկերությունների:
Բացի այդ, «NASDAQ OMX Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրենն ասել է, որ հայտարարված մրցույթի արդյունքում կընտրվեն 5 ընկերություններ, որոնք ներդրումային ծառայություններ են առաջարկում: Նա նշել է, որ մյուս բոլոր ընկերությունները եւս կաշխատեն բաժնետոմսերի պոտնեցիալ գնորդների հետ: Ընտրված ներդրումային ընկերությունները ազդագիր կպատրաստեն եւ գրանցման ներկայացում, ինչպես նաեւ նշված վեց ընկերություններից յուրաքանչյուրի բաժնետոմսերի տեղաբաշխում: Սեփականաշնորհման գործընթացը, կառավարության որոշմամբ, պետք է ավարտվի վեցամսյա ժամկետում:
Ըստ Մելիքյանի, ՀՀ-ում շուրջ 500 ընկերություններ կան, որոնց սեփականատերը պետությունն է, որոնցից շուրջ 80-ը հերթի են կանգնած: Այս համատեքստում նա հավելել է, որ վեց ընկերություններն ընտրվել են ելնելով նրանց եկամտաբերությունից: «Ընտրված ընկերությունները շահույթով են ավարտել 2008 թվականը, ընդ որում նրանցից մեկի մաքուր շահույթը կազմել է 16 մլն դրամ»,-ասել է նա:
2008թ.-ի հունվարինսկանդինավյան երկրներում գործող OMX բորսայական օպերատորը ձեռք է բերել Հայաստանի Ֆոնդային Բորսայի (ՀՖԲ) եւ Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիայի (ՀԿԴ) բաժնետոմսերի 100%-ը: 2008թ.-ի փետրվարին NASDAQ-ի եւ OMX-ի միավորման արդյունքում ստեղծված NASDAQ OMX Group-ը դարձավ ՀՖԲ-ի եւ ՀԿԴ-ի միակ սեփականատերը: 27.01.2009թ.-ից «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ն պաշտոնապես վերանվանվել է «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ի: 05.06.2009թ.-ին «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ն դարձավ «Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիա» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերի 100%-ի սեփականատերը:

В Армении впервые будут приватизированы шесть армянских компаний путем выставления их акций на фондовой бирже NASDAQ OMX Армения, сообщил журналистам на пресс-конференции во вторник генеральный директор NASDAQ OMX Армения Армен Меликян. По его словам, согласно решению правительства Армении от 23 сентября 2009 года предусмотрено приватизировать следующие шесть компаний: ЗАО «Недролог», ЗАО «Отдел водоснабжения Еревана», ЗАО «Научно-исследовательский и проектный институт градостроительства», ЗАО «Атомсервис», ЗАО «Ереванский участок водоснабжения», а также дома отдыха ЗАО «Капутак» и ЗАО «Нарек». После вступления в силу указанного решения правительства, в двухмесячный срок, в предусмотренном законом порядке, будут проведена оценка этих компаний.
Меликян сообщил, что в соответствии с законодательством РА, перед тем, как приступить к процессу приватизации на фондовой бирже, компании будут преобразованы в открытые акционерные общества.
Помимо этого, генеральный директор NASDAQ OMX Армения добавил, что в результате объявленного тендера среди членов биржи будут выбраны до 5 компаний, предлагающих инвестиционные услуги. В то же время он отметил, что все остальные компании будут работать с потенциальными покупателями акций. Отобранные инвесткомпании подготовят соответствующее уведомление и представление для регистрации, а также размещение каждой акции. Процесс приватизации, по решению правительства, должен быть завершен в шестимесячный срок.
По словам генерального директора NASDAQ OMX Армения, в РА порядка 500 компаний, владельцем которых является государство, среди них порядка 80 стоят на очереди. В этом контексте он добавил, что шесть компаний были выбраны, исходя из принципа прибыльности. «Выбранные компании завершили 2008 с прибылью, при этом чистая прибыль одной из них составила 16 млн. драмов», – сказал он.