6 Հոկտեմբեր 2009 - 11:36 AMT
Հայաստանի կառավարությունը դիտարկում է նոր ֆիանանսական գործիքների ներմուծման հնարավորությունը, կապված արտարժութային գործողությունների հետ, ասել է «NASDAQ OMX Արմենիա» ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Արմեն Մելիքյանը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին: Նրա խոսքերով, նոր ֆինանսական գործիքների թվում կլինեն SWOP, արտադրյալ արժեթղթեր: «Հիմնականում ի նկատի ունենք կորպորատիվ փոխառության բաժնետոմսերը, որոնք միեւնույն է կգերիշխեն հաջորդ տարիներին»,-ասել է:
Միեւնույն ժամանակ Մելիքյանը նշել է, որ կապիտալի շուկայի զարգացումը կախված է ոչ միայն այն միջոցառումներից, որոնք իրականացնում է կառավարությունը «NASDAQ OMX Արմենիա» ֆոնդային բորսայի հետ համատեղ, այլ նաեւ ներդրումային ընկերությունների աշխատանքից հասարակության հետ: «Բորսան իր անդամներով, բրոկերներով, մասնակիցներով միշտ շփման մեջ է, սակայն դա բավական չէ, քանի որ անհրաժեշտ է, որ բրոկերներն ու էմիտենտները սկսեն շփվել նաեւ հանրության հետ, պոտենցիալ ներդրողների հետ»,-ասել է նա:
Ուստի, ըստ Մելիքյանի, կապիտալի շուկայի զարգացման համար պետք է ներդրումներ անել այսօր, PR-արշավներ վարել, հետագայում արդյունք ստանալու ակնկալիքով: «Շուկայի զարգացման դեպքում այն ամենը, ինչ դուք ծախսում եք, կարող եք ետ ստանալ: Իսկ եթե շուկան արդեն զարգացած է, ապա այստեղ կարելի է մտածել` ծախսել թե ոչ»,-ասել է Մելիքյանը:

Правительство Армении рассматривает возможность внедрения новых финансовых инструментов, связанных с валютными операциями, сказал генеральный директор фондовой биржи NASDAQ OMX Армения Армен Меликян, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net. По его словам, среди новых финансовых инструментов будут SWOP, производные ценные бумаги. «В основном среди них будут корпоративные облигации, которые все равно будут превалировать в последующие годы», – сказал он.
В тоже время Меликян отметил, что развитие рынка капитала зависит не только от тех мероприятий, которые реализует правительство совместно с фондовой биржи NASDAQ OMX Армения, но и от работы инвестиционных компаний с общественностью. «Биржа со своими членами, брокерами, со своими участниками – мы всегда общаемся, но этого мало, поскольку необходимо, чтобы брокеры и эмитенты начали общаться с общественностью, потенциальными инвесторами», – сказал он.
Поэтому, по мнению гендиректора NASDAQ OMX Армения, для развития рынка капитала необходимо вкладывать деньги сегодня, проводить PR-компанию, чтобы потом пожинать плоды. «При развитии рынка, все, что вы тратите, вы получите обратно. Если же рынок уже развит, то здесь можно призадуматься, тратить или нет», – отметил Меликян.