6 Հոկտեմբեր 2009 - 13:53 AMT
2009 թ. հոկտեմբերի 6-ին Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Խորհրդի նիստում որոշվեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` սահմանելով այն 5%, հաղորդում է ԿԲ մամլո ծառայությունը:
2009 թ. սեպտեմբերին օգոստոսի նկատմամբ արձանագրվել է 0.7% գնաճ, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճի ցուցանիշը` ավելանալով 0.2 տոկոսային կետով, կազմել է 3.7%:
ԿԲ խորհուրդըփաստեց, որ արտաքինմիջավայրում չափավորգնաճային ճնշումներեն ձեւավորվում` պայմանավորվելովհանքահումքային եւ որոշ պարենայինապրանքների միջազգային գների աճի միտումների պահպանման սպասումներով: Այս զարգացումները, զուգորդվելով իրական ՀՆԱ մակարդակի կայունացմամբ, որոշակիորեն ակտիվացրել են նաեւ ներքին գնաճային միջավայրը:
Խորհուրդը` ակնկալելով տնտեսականակտիվության հետագա աճ, գտնում է, որ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի գործող մակարդակը առավելագույնս նպաստում է տնտեսության արագ վերականգնմանը` չվտանգելով գների կայունությունը:

6 Октябрь 2009 - 13:53 AMT
На заседании Совета Центрального банка Армении было принято решение оставить ставку рефинансирования неизменной – 5%, сообщает пресс-служба ЦБ.
В сентябре 2009 года по отношению к августу была зафиксирована инфляция на уровне 0.7%, при этом 12-месячный показатель инфляции, увеличившись на 0.2 процентных пункта, составил 3.7%.
Совет ЦБ констатировал, что во внешней среде формируются умеренные инфляционные давления. Эти развития, проходящие параллельно со стабилизацией реального ВВП, в некоторой степени активизировали также внутреннюю инфляционную среду.
Ожидая дальнейший рост экономической активности, Совет ЦБ находит, что действующий уровень ставки рефинансирования максимально способствует быстрому восстановлению экономики, не подвергая при этом опасности стабильность цен.