7 Հոկտեմբեր 2009 - 09:05 AMT
«Հիմնական խնդիրը, որը բնորոշ է մեր երկրի հակամենաշնորհային քաղաքականությանը, որակի անբավարար մակարդակն է հարկային ու մաքսային վարչարարության ոլորտում»,-հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ելույթ ունենալով Երեւանում` ԱՊՀ հակամենաշնորհային քաղաքականության միջպետական խորհրդի 30-րդ նիստում: Ըստ նրա, Հայաստանի կառավարությունը մշակել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարությունն ու նրա իրականացման միջոցառումների ծրագիրը 2009-2010թթ. համար, որը դրական է գնահատվել միջազգային կառույցների կողմից: Սակայն տարիների ընթացքում գործարար միջավայրում արդեն ձեւավորվել են կայացած փոխհարաբերություններ, որոնք «կոտրելը շատ բարդ է»: «Ուստի, ճգնաժամը դա նաեւ շանս է, որը խթանում է այդ խնդիրների լուծումը»,-ասել է կառավարության ղեկավարը:
Միեւնույն ժամանակ Սարգսյանը հավելել է, որ հաջորդ խնդիրը, որը կա երկրում մրցունակության կարգավորման ոլորտում, աշխարհաքաղաքական հանգամանքն է տարածաշրջանում: «Հայաստանը երկու ելք ունի` Իրանն ու Վրաստանը, Թուրքիայի հետ սահմանը փակ է, իսկ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները բացակայում են»,-ասել է: Այս համատեքստում վարչապետը պարզաբանել է, որ սահմանի փակ լինելը հսկայական տրանսպորտային ծախսեր է պահանջում, որի պատճառով շատ ընկերություններ, մասնավորապես, փոքր ու միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներ չեն կարող արդյունավետորեն զբաղվել արտահանմամբ ու ներկրմամբ: «Սահմանափակ շուկայի պայմաններում կարող են գործել միայն խոշոր սուբյեկտները, եւ շուկայի այս յուրահատկությունը շատ է ազդում առողջ մրցունակության ձեւավորման վրա` գործարար միջավայրում եւ տնտեսության վրա ընդհանուր առմամբ»,-ասել է Սարգսյանը:
Նիստի աշխատանքներին մասնակցում են ԱՊՀ երկրների, Ռումինիայի, ԱՄՆ-ի, Հունգարիայի, Ավստրիայի հակամենաշնորհային կառույցների ղեկավարն ու ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ միջազգային կառույցների (ՀԲ, USAID, GTZ, ԵԱՀԿ) ներկայացուցիչներ:
Առաջիկա նիստի ժամանակ կքննարկվեն մրցունակության կարգավորմանն ու հակամենաշնորհային օրենսդրության խախտումներին առնչվող ակտուալ խնդիրներ:

“Основная проблема, которая присуща антимонопольной политике нашей страны – недостаточный уровень качества в налоговом и таможенном администрировании, и здесь нам необходим прорыв”, – заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая на 30-ом заседании Межгосударственного совета по антимонопольной политике СНГ в Ереване. По его словам, правительство Армении разработало стратегию по борьбе с коррупцией и программу мероприятий ее реализации на 2009-2010 гг., которая положительно оценивается международными структурами. Однако за многие годы лет в бизнес-среде уже сложились устоявшиеся взаимоотношения, «сломать которые очень сложно». «Поэтому, кризис – это также и шанс, который дает стимул решить эти проблемы», – отметил глава правительства.
Вместе с тем Саркисян добавил, что следующая проблема, которая есть в стране в сфере урегулирования конкуренции, – геополитическая обстановка в регионе. «У Армении есть только два выхода – Иран и Грузия, граница с Турцией закрыта, а с Азербайджаном нет отношений», – сказал он. В этом контексте премьер-министр пояснил, что закрытость границ приводит к огромным транзакционным затратам, в силу чего многие компании, в частности, представители малого и среднего бизнеса не могут эффективно заниматься экспортом и импортом. «В условиях ограниченности рынка на нем могут действовать только крупные субъекты, и эта специфика рынка очень сильно влияет на формирование здоровой конкуренции в бизнес – среде и экономике в целом», – добавил Саркисян.
В работах заседания принимают участие руководители и представители антимонопольных структур стран СНГ, Румынии, США, Венгрии, Австрии, а также представители международных структур (Всемирного банка, USAID, GTZ, ОБСЕ).
В ходе предстоящего заседания будут обсуждены актуальные проблемы регулирования конкуренции и нарушения антимонопольного законодательства.